تبلیغات
فکری نو { آشـ ـیــ ـانـ ـه اے بـ ـراے پـ ـرواز ! } - شهرتی فر:"نصر" مشی اعتدال را در پیش گرفته است/کسی نمی تواند با کنسرتی که مجوز دارد برخورد کند/ تبریز را بدون اعتیاد می خواهیم
چهارشنبه 20 اسفند 1393  08:42 ب.ظ    ویرایش: جمعه 26 تیر 1394 06:01 ب.ظ

 فرماندار تبریز در تحریریه نصر/
شهرتی فر:"نصر" مشی اعتدال را در پیش گرفته است/کسی نمی تواند با کنسرتی که مجوز دارد برخورد کند/ تبریز را بدون اعتیاد می خواهیم


«رحیم شهرتی فر»، فرماندار تبریز گفت: در نبود احزاب سیاسی و خلاء حضور نخبگان سیاسی ممکن است شوراها ماهیت خود را از دست بدهند.

به گزارش نصرنیوز، فرماندار تبریز با حضور در تحریریه پایگاه خبری، تحلیلی نصر و ضمن بازدید از بخش های مختلف این پایگاه خبری تحلیلی، با ذکر اینکه پایگاه خبری تحلیلی «نصر» به عنوان یکی از رسانه های فعال شمالغرب کشور مطرح است، گفت: حضور خبرنگاران شما در جامعه و بازتاب موثر حضور آن ها، نصرنیوز را به عنوان یکی از فعال ترین رسانه های شمالغرب کشور مطرح کرده است.

دکتر «رحیم شهرتی فر» در ادامه به تمجید از مشی رسانه ای «نصر» پرداخت و گفت: من جهت گیری رسانه شما را اعتدالی می دانم و شما سعی می کنید مثل دولت تدبیر و امید از افراط و تفریط دوری گزینید. هر چند هیچ امری مطلق نیست، اما مشی اعتدالی شما و عدم تخریب شخص، مجموعه و نهادی در نصرنیوز رویکرد بسیار خوبی است و همین موجب موفقیت و تاثیرگذاری این رسانه شده است.

 وی در ادامه با حضور در جمع خبرنگاران نصرنیوز به سوالات مختلف آنها پاسخ گفت.

* وجود اختلاف نظر بین اعضای شورای 21 نفره طبیعی است

فرماندار تبریز در ابتدا در پاسخ به سوالی در خصوص ارزیابی عملکرد شورای اسلامی شهر و شهرداری کلان شهر تبریز، گفت: من فکر می کنم وقتی اعضای شورای شهر به 21 نفر افزایش یافته است، وجود تفاوت ها و نگرش های مختلف در بین اعضای آن طبیعی است، هر چند ما به مسائل حاشیه ای ورود نمی کنیم و بیشتر به مصوبات شورای شهر دقت داریم.

شهرتی فر در ادامه شورای شهر را نهادی مدنی عنوان کرد و گفت: من شورای شهر را نهادی کاملاً تاثیر گذار و مهم می دانم و امیدوارم شورا در رسالت خود موفق عمل کند و از حاشیه ها پرهیز کند. هر چند ما هیچ دخالتی در شورای شهر نداریم و اگر احیاناً مصوبات آن مغایر با ضوابط و قوانین باشد ما به وظیفه خود عمل می کنیم.

وی از لزوم پرهیز شورای شهر از دخالت در امور اجرایی گفت و ادامه داد: در یک سال گذشته از اعضای شورای شهر خواسته ایم در مسائل اجرایی شهر دخالت نکنند و در سیاست گذاری و تصمیم گیری ایفای نقش کنند که این خواست ما تا حدودی با همراهی اعضای شورای شهر همراه بوده و احساس می کنم تنش در ارتباط شورا و شهرداری کاهش یافته و امیدوارم این روند ادامه پیدا کند.

* حضور و فعالیت جدی احزاب لازمه موفقیت انتخابات

فرماندار تبریز در پاسخ به این سوال که عده ای از کارشناسان معتقدند با وجود شورای شهر، هزینه های مدیریت شهری افزایش یافته است و بعضاً شورای شهر ماهیت خود را از دست داده است، گفت: در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران شورای های شهر، روستا و استان ها به رسمیت شناخته شده است، منتها لازمه موفقیت این شوراها فعالیت جدی احزاب در این زمینه است. در نبود احزاب سیاسی و خلاء حضور نخبگان سیاسی ممکن است شوراها ماهیت خود را از دست بدهند.

شهرتی فر با تاکید بر لزوم حضور پر رنگ احزاب قوی در انتخابات، گفت: در این صورت شوراها هم برایندی از نظام دموکراتیک می شوند و ارزیابی مردم نسبت به برنامه های احزاب انجام می گیرد نه شخص کاندیداها. اینطور که ما انتخابات شوراها را برگزار می کنیم و اشخاص متعدد مجبورند یک به یک خود را به مردم بشناسانند و برای انتخاب شدن و هزینه های گزافی متقبل شوند، همه این ها نهاد شورا را آنطور که باید نمی سازند و این شائبه ها از همان جا نشات پیدا می کند. ما نمی توانیم صورت مسئله را حذف کنیم بلکه باید این مشکل را حل کنیم و پیش زمینه حضور قدرمند احراب در انتخابات را فراهم کنیم که در این صورت نه تنها شوراهای اسلامی، بلکه مجلس شورای اسلامی هم تقویت خواهد شد.

* انتخاب شهردار کلان شهرها توسط مردم؟

وی در خصوص طرح هایی برای انتخاب مستقیم شهردار کلان شهر ها توسط مردم، اظهار داشت: انتخابات بدون حضور موثر احزاب سیاسی فرایندی ناقص است؛ ببینید ضمانت فرایند دموکراسی حضور احزاب است، احزابی که در یک فرایند قانونی فعالیت کنند و در انتخابات مردم بدانند چه کسی کدام برنامه و فکر را نمایندگی می کند. در این صورت هم در طول دوره انتخاب و هم بعد از دوره انتخاب حزب پیروز موظف به پاسخگویی است و عملکرد ان مورد ارزیابی مستمر مردم و رسانه ها قرار می گیرد. در هر حال در نبود احزاب، اگر انتخاب مستقیم شهردار کلان شهرها را هم به مردم بسپاریم معلوم نیست نتیجه آن به نفع مردم باشد.

* کسی نمی تواند با کنسرتی که مجوز دارد برخورد کند

فرماندار تبریز در ادامه پاسخ های خود به خبرنگاران نصرنیوز در جواب پرسشی در خصوص برخورد نا مناسب با کنسرت های موسیقی و برخی زمزمه های مخالفت کلی با این بخش در تبریز، با ذکر اینکه در این خصوص قانون و ضابطه مشخص داریم،گفت: خوشبختانه متولی و فرایند صدور مجوز کنسرت ها معلوم است و آنچه در تبریز اتفاق می افتد با رعایت کامل ضابطه ها و اخذ مجوزهای قانونی است. مشخصاً اگر کسی در زیر زمین و سالن های غیر مجاز برنامه موسیقی برگزار کند، بله با آن برخورد می شود، اما گروهی که با مجوز رسمی دولت در سالنی مشخص برنامه ای مشخص را اجرا می کند، کسی نمی تواند با آن برخورد داشته باشد و این مسئله خوشبختانه در تبریز ضابطه مند پیش رفته و اداره کل فرهنگ هم سعی می کند در ارائه مجوزها با نهادهای مختلف هم هماهنگی داشته باشد تا هم چهارچوب های قانونی رعایت شود و هم احیاناً اگر نظری و نقدی است در نظر گرفته شود.

* در شرایط فعلی برخی ملاحظات لازم است

شهرتی فر در خصوص جلوگیری از نوازندگی زنان در کنسرت ها علی رغم روال جاری کشور و نیز جلوگیری از انجام تبلیغ برای کنسرت ها در تبریز نیز گفت: همه این ها ملاحظاتی است که دستگاه های مسئول برای اینکه جامعه از تنش و برخوردهای اعتراضی دور بماند، مجبور می شوند لحاظ کنند. طبیعی هست که چنین برنامه هایی یک عده ای مخالف و موافق دارد؛ در شرایط فعلی ما در مسیر متقاعد کردن کسانی هستیم که حتی با برنامه های قانونی هم مخالف هستند. البته احساسم این است که مسئولین اداره کل فرهنگ برای جلوگیری از تنش احتمالی به مانند برخی استان های کشور سعی می کنند کمی این برنامه ها را متعادل کنند و تا زمانی که زمینه و بستر لازم فراهم شده این ملاحظات را لازم می دانند.

وی در ادامه تاکید کرد: من معتقدم هستم که فصل الخطاب در همه مسائل قانون و ضوابط جاری مصوب است که حتماً باید رعایت شود؛ ممکن است گاهی وقت ها مسائل و اصول قانونی هم مجال اجرا پیدا نکنند! خب در این زمینه شما رسانه ها هم باید پیشقدم شوید و نظرات مردم، کانون های فرهنگی و صاحبنظران را بازتاب بدهید بلکه کسانی که علی رغم ضوابط قانونی مخالفت هایی می کنند، متوجه شوند.

* شرایط امنیتی تبریز سرآمد شهرهای کشور است

فرماندار تبریز در پاسخ به سوالی دیگر در خصوص شرایط امنیتی تبریز، امنیت این شهرستان را سرآمد کشور دانست و در خصوص حضور پر رنگ نیروهای ویژه گشت پلیس و علت آن گفت: در سال های اخیر آمار سرقت خودرو و وسائل مردم کمی بالا رفته است و با توجه به مسائل ترافیکی شهر و لزوم حضور به موقع پلیس در صحنه وقوع جرم، این وجود این گشت ها خوب و لازم است.

شهرتی فر در ادامه گفت: الحمدلله هیچ شرایط خاص امنیتی در تبریز نداریم، هم جرائم نسبت به گذشته کاهش داشته و هم کشفیات پلیس افزایش پیدا کرده است، اما حضور پلیس بصورت گشت و مستقر چهارراه ها در راستای کاهش وقوع جرائم است وگرنه هیچ مسئله خاص امنیتی وجود ندارد و واقعاً این ها به دلیل پیشگیری از  وقوع جرائم است.

* میراث فرهنگی در قضیه مسجد کبود مدیریت مدبرانه نکرد

فرماندار تبریز در خصوص وضعیت نگران کننده مسجد کبود و تخریب های صورت گرفته اخیر برای لوله کشی گاز آن گفت: مسجد کبود از نظر سازمان میراث فرهنگی پروژه ای در حال بازسازی است و بازسازی آن هنوز به به دلیل کمبود اعتبارات و زمان بر بودن پروژه اتمام نرسیده است. اخیراً هم در این مسجد نماز جماعت اقامه می شود و مقرر شده هیات معتمدین مسجد کبود هر گونه اقدامی را زیر نظر سازمان میراث فرهنگی انجام دهد. منتها اخیراً اقداماتی در خصوص لوله کشی گاز انجام می شد که با اعتراض سازمان میراث فرهنگی این کار متوقف شده و بنا است هر گونه کاری با نظر متخصصین اماکن تاریخی میراث فرهنگی اتفاق بیافتد.

شهرتی فر ادامه داد: دکتر حق پرست در این خصوص گفته سیستم گرمایش این مسجد هم باید مانند مسجد مقبره و جامع با احداث موتور خانه انجام شود. مسجد کبود در داخل مجموعه بازار تاریخی تبریز ثبت جهانی شده است؛ مهم این است اگر قرار است از آن مسجد استفاده شود، این استفاده درست و بدون آسیب رساندن به بنای مسجد باشد که متاسفانه این اصل رعایت نشده است. متاسفانه حقیقت موضوع این است که سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از همان اول این اتفاق آنطور که باید مدیریت مدبرانه نکرد تا از پیش آمدن مسائل بعدی جلوگیری کند.

* تبریز را بدون اعتیاد می خواهیم

فرماندار تبریز در خصوص مهمترین چالش ها و دستورات کاری خود نیز گفت: در مسائل اجتماعی و مسئله پیشگیری از اعتیاد و مصون سازی تبریز از معضل اعتیاد اقدام و برنامه جدی باید داشته باشیم. حداقل اش این است که تبریز باید شهر بدون معتاد متظاهر باشد و کسانی هم که به این درد مبتلا شده اند مداوا شده و به جامعه بازگردند.

شهرتی فر به لزوم افزایش کارایی سیستم اداری و خدماتی نیز اشاره کرد و گفت: در بحث اداری افزایش کارایی در دولت تدبیر و امید مهمترین مسئله است که ما از سرمایه ملی، مالی و سرمایه نیروی انسانی دقیق، حساب شده و با بهره وری بالا استفاده بریم. وظیفه شخص من ورود بیشتر در این زمینه است و دستگاه های که کارایی بهتری دارند باید تشویق و دستگاه های با کارایی کمتر به بهبود وضعیت خود رهین شوند.

* از مردم عذرخواهی می کنم

وی در ادامه به مسئله حاشیه نشینی و بافت فرسوده تبریز نیز اشاره کرد و گفت: جمعیت 450 هزار نفری تبریز در این بافت زندگی می کنند که هم شرایط زیستی آن ها قابل قبول نیست و از امکانات کم و ناچیزی برخوردار هستند و ضمن اینکه خدای نکرده در صورت بروز حادثه ای، ما برای امدادرسانی به این مناطق با مشکل مواجه خواهیم بود؛ این مسئله جزو اولویت های کاری ماست که از شهرداری و شورای شهر تبریز هم می خواهم به این مسئله بیشتر توجه کنند.

فرماندار تبریز در خصوص معضل ترافیک تبریز هم اظهار داشت: ما خیلی تلاش می کنیم که به گونه ای این مسئله را حل کنیم. تعداد کثیر خودروهای در حال حرکت تبریز در هسته مرکزی و وجود ادارات پرتردد و بازار بزرگ تبریز و نیز استاندارد نبودن معابر و خیابان ها و نبودن زیر ساخت های لازم برای شهروندان ناراحتی زیادی درست کرده که واقعاً باید از مردم به این دلیل عذرخواهی کنم که در روزهای پایانی سال با مشکل مواجه می شوند.

شهرتی فر ادامه داد: ما نمی خواهیم طرحی اجرا کنیم که زحمت مردم را بیشتر کنیم، ما می خواهیم طرحی اجرا کنیم که آسایش و رفاه مردم را بیشتر کنیم و تا از طرحی مطمئن نباشیم آن را اجرا نخواهیم کرد.

* برای الحاق شهرهای اقماری به تبریز درخواستی ارائه نشده است

وی در پایان در خصوص الحاق شهرهای اقماری شهرستان تبریز مانند سردرود، باسمنج و خسروشاه به کلان شهر تبریز گفت:  این شهرها عملاً هم متصل به تبریز هستند، اما چون در تقسیمات سیاسی شهری مستقل بوده و دارای شورای شهر و شهرداری هستند نمی توان آن ها را جزو تبریز محسوب کرد؛ این الحاق زمانی انجام می شود که خود اهالی آن شهرها راغب باشند و از ما درخواست الحاق شهرشان به تبریز را داشته باشند، وگرنه ما نمی توانیم علی رغم خواست مردم کاری انجام دهیم. اگر اهالی این شهرها در این خصوص درخواست داشته باشند، ما با نگاه مثبت درخواست آنها را بررسی خواهیم کرد.

* گفتگو از پری اشتری – محمد سهرابی

   


نظرات()  
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

فکری نو { آشـ ـیــ ـانـ ـه اے بـ ـراے پـ ـرواز ! }

تا آزادی در انتقاد نباشد، ستایش ارزنده ای نیز وجود نخواهد داشت