تبلیغات
فکری نو { آشـ ـیــ ـانـ ـه اے بـ ـراے پـ ـرواز ! } - در واگذاری صنایع باید "اصل اهلیّت" به دقت رعایت شود
چهارشنبه 19 فروردین 1394  05:08 ب.ظ    ویرایش: جمعه 26 تیر 1394 05:12 ب.ظ

 با واگذاری های غیر اصولی صنایع، توان بزرگی از زمینه رشد صنعتی کشور از دست رفت؛
مدیرعامل ماشین سازی نسبت به واگذاری غیر اصولی صنایع مادر صنعتی هشدار داد: در واگذاری صنایع باید "اصل اهلیّت" به دقت رعایت شود


مدیرعامل گروه مادر صنعتی ماشین سازی تبریز نسبت به واگذاری غیر اصولی صنایع مادر صنعتی به بخش خصوصی هشدار داد.به گزارش نصرنیوز، «علی اکبر خادم اصل» با بیان اینکه باید در واگذاری صنایع و بخصوص صنایع بزرگ و مادر صنعتی به بخش خصوصی نهایت دقت صورت پذیرد به خبرنگار نصرنیوز گفت: در واگذاری صنایع مادر صنعتی باید "اصل اهلیّت" به دقت رعایت شده و این طور نباشد که هر کس به صرف دادن پول بیشتر صاحب سرمایه های کشور شود.

مدیرعامل گروه مادر صنعتی ماشین سازی تبریز به عملکرد و وضعیت سال گذشته این گروه اشاره کرد و گفت: ما در سال گذشته علی رغم همه مشکلات پیش رو 13 درصد رشد تولید داشتیم و 53 درصد نیز فروش ماشین سازی رشد داشته، صادرات نسبت به سال 92 سه برابر شده و حقوق کارکنان هم به موقع پرداخت شده است، اما مشکلاتی که پیش روی ماشین سازی تبریز قرار دارد راه پیشرفت و توسعه صنعت ماشین سازی تبریز را سد کرده است.

* در واگذاری صنایع باید "اصل اهلیّت" به دقت رعایت شود

خادم اصل به پروسه کشدار واگذاری این کارخانه به بخش خصوصی اشاره کرد و گفت: در سال گذشته ماشین سازی سه بار به مزایده گذاشته شد و هر سه بار نیز به دلایلی با شکست مواجه شد؛ این وضعیت کارکنان و مدیران ماشین سازی را بلا تکلیف گذاشته و توان برنامه ریزی، توسعه و فعالیت های چشمگیر را از ما گرفته است.

مدیرعامل گروه مادر صنعتی ماشین سازی تبریز به لزوم دقت و حساسیت زیاد در واگذاری صنایع بزرگ و مادر صنعتی به بخش خصوصی تاکید کرد و گفت: در واگذاری ها باید "اصل اهلیّت" به دقت رعایت شده و این طور نباشد که هر کس به صرف دادن پول بیشتر صاحب سرمایه های کشور شود که اگر چنین شود ماشین سازی نیز به سرنوشت سایر واحدهای واگذار شده دچار خواهد شد.

خادم اصل ذکر اینکه در حدود 5 سال مسئولیتم ماشین سازی 12 بار به مزایده گذاشته شده است، گفت: این گونه رفتارها بازی با روحیه تلاشگران ماشین سازی تبریز است؛ 13 سال است که ساختار ماشین سازی تخریب شده است و با فریز شدن کارخانه هیچ ماشین و تجهیزات جدیدی وارد کارخانه نشده و این باعث کاهش راندمان تولید و افزایش روز به روز هزینه ها شده است.

 

* با واگذاری های غیر اصولی صنایع، توان بزرگی از زمینه رشد صنعتی کشور از دست رفت

این فعال صنعتی به واگذاری های سال های گذشته و نتایج غیر قابل قبول این واگذاری ها اشاره کرد و گفت: با واگذاری غیر اصولی بلبرینگ سازی، لیفتراک سازی، کمپرسورسازی، بنیان دیزل، پیستون سازی و... توان بزرگی از زمینه رشد صنعتی کشور از دست رفت و امروز می بینیم این سرمایه های بزرگ به چه سرنوشتی دچار شده اند.

مدیرعامل گروه مادر صنعتی ماشین سازی تبریز تاکید کرد: اگر به روال گذشته واگذاری ها ادامه پیدا کند، بی شک ماشین سازی هم با توجه به زمین های وسیع و گران قیمتی که دارد به سرنوشت دیگر صنایع واگذار شده دچار خواهد شد. این یک حقیقت تلخ است؛ صنایع مادر صنعتی گرفتار واگذاری های غیر اصولی شدند و امروز شاهد از بین رفتن و تعطیلی یک به یک آنها و سوء استفاده افراد سودجو هستیم.

 

* کسی مخالف اصل واگذاری بخش اقتصاد به بخش خصوصی نیست

خادم اصل در ادامه گفت: هیچ کس مخالف اصل واگذاری بخش اقتصاد به بخش خصوصی نیست، اما باید اصل اهلیّت در واگذاری ها رعایت شود و اطمینان خاطر لازم کسب شود.

مدیرعامل گروه مادر صنعتی ماشین سازی تبریز درباره وضعیت نا مطلوب این گروه ابراز نگرانی کرد و گفت: بحث واگذاری و فریز شدن کارخانه دست و پای ما را به شدت بسته است و این موضوع طی سال های گذشته به بلای جان ماشین سازی تبدیل شده و 60 درصد کارخانه غیر مولد شده است، در حالی که با رشد دادن ماشین سازی و بروز رسانی تکنولوژی تولید می توان تا 10 هزار نفر اشتغال ایجاد کرد.

خادم اصل ادامه داد: صنعت ماشین سازی تبریز در خاورمیانه و غرب آسیا و افریقا منحصربفرد است و با سیاست گذاری اصولی می توان بازار منطقه و حتی بازار اروپا را در اختیار گرفت. اما ما چکار می کنیم با این پتانسیل بزرگ؟ نتیجه برخی عملکردها این است که چیزی به نام ماشین سازی تبریز باقی نماند.

 

* رشد کمی و کیفی تولیدات گروه ماشین سازی تبریز

وی در عین حال تاکید کرد: ماشین سازی تبریز با این وضعیت هم در رشد کمی و کیفی تولیدات خود در سال های گذشته موفق بوده و 14 محصول استراتژیک جدید وارد خط تولید شده و به میزان 6 میلیون دلار در سال گذشته صادرات انجام گرفته است. ببینید اگر این مجموعه حمایت می شد چه عملکرد چشمگیری می داشت؟ ما در سال گذشته به آلمان، ترکیه، افریقای جنوبی، مالزی و عراق محصولات خود را صادر کردیم.

خادم اصل در پایان گفت: نباید ظرفیت موجود، بزرگ و آماده به کار صنایع استراتژیک تبریز نادیده گرفته شود و پس از نابودی این صنایع کشور به دنبال جایگزین آن ها بگردد. من امیدوارم با تدبیر دولت ماشین سازی تبریز از این وضعیت نا مطلوب رها شود و با سیاست گذاری اصولی در مسیر رشد و توسعه و راه یابی به بازارهای جهانی قرار بگیرد.

منتشر شده در نصرنیوز

   


نظرات()  
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

فکری نو { آشـ ـیــ ـانـ ـه اے بـ ـراے پـ ـرواز ! }

تا آزادی در انتقاد نباشد، ستایش ارزنده ای نیز وجود نخواهد داشت