تبلیغات
فکری نو { آشـ ـیــ ـانـ ـه اے بـ ـراے پـ ـرواز ! } - حسن زاده: در چند سال گذشته شاهد سخت ترین شرایط اقتصادی کشور بودیم
شنبه 27 تیر 1394  02:44 ب.ظ    ویرایش: جمعه 3 مهر 1394 03:45 ب.ظ

 رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز در گفت‌و‌گوی اختصاصی با «نصر»؛
حسن زاده: نمایندگان استان حمایت بیشتری از سرمایه گذاری و تولید کنند/ در چند سال گذشته شاهد سخت ترین شرایط اقتصادی کشور بودیم


هنگامی که اولین اتاق تجارت ایران به سال 1285 در تبریز شکل گرفت، کسی گمان نمی کرد این اتاق پایه گذار تشکیلاتی منسجم و تاثیرگذاری به نام اتاق بازرگانی ایران شود.به گزارش سرویس اقتصادی نصرنیوز، تبریز تا بوده و هست، مرکز صنعت و تجارت ایران بوده و دروازه ایران به اروپا؛ تبریز برای اروپا به منزله درگاهی برای آسیا نیز هست. جاده تاریخی «ابریشم» از این کهن شهر، بازاری به وسعت و اهمیت «تبریز» ساخت و مردمان فکور و صنعتگر تبریز، این بازار بزرگ را به یکی از مهمترین تجارتخانه های اوراسیا بدل کردند.

نقش تعیین کننده و بزرگ تبریز و نیز حجم بزرگ تبادلات تجاری در این شهر، زمینه تاسیس مرکزی برای ساماندهی امور و حل و فصل مشکلات تجاری را ایجاد کرده بود که به سال 1285 این مهم با همت مشاهیر عالم تجارت و وارد به امور داد و ستد تبریز انجام شد.

اکنون پس از گذر 109 سال از تاسیس اولین اتاق تجارت ایران در تبریز، اتاق‌ها مهم‌ترین رکن مشورت برای فعالان بخش اقتصادی و مناسب ترین جایگاه و سازمان را برای پیگیری مطالبات این گروه ایجاد کرده اند. اتاق تجارت که حالا اتاق «بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی» عنوان گرفته است، از جایگاه بسیار با ارزش و والایی برخوردار شده و عیار دولت در کارآمدی یا ناکارآمدی بخش‌های اقتصادی را تعیین می کند.

چنین تشکیلاتی غیر دولتی که به عنوان پارلمان بخش خصوصی تاثیری مستقیم و مهم در دولت و دستگاه های اجرایی آن دارد، انتخاباتی کم نظیر را پشت سر گذاشت و اهمیت آن در این دور به قدری در سطح عموم جامعه مطرح شد که عده ای آن را با انتخابات مجلس شورای اسلامی مقایسه کردند. چرا که نه؟ پارلمان بخش خصوصی که می تواند تاثیری مهم در قوای سه گانه داشته باشد، چه ابایی وجود دارد که بگوییم اهمیت آن کمتر از پارلمان ملی نیست؟

در انتخاباتی که گذشت پارلمان بخش خصوصی تبریز تحولات بزرگی را تجربه کرد؛ نمایان ترین آن تغییر در ریاست اتاق پیر تبریز بود. «حاج رحیم صادقیان» پس از بیش از دو دهه جایش را به «حاج صمد حسن زاده» داده است؛ صنعتگری خوشنام و با تجربه که می گوید برنامه ها و تدبیرهای نویی برای اتاق پیر تبریز دارد.

با آقای حسن زاده، هفتمین رئیس اتاق بازرگانی تبریز دو ساعتی به گفتگو نشسته ایم و از انتخابات اخیر و حاشیه های آن تا انتقاد از سیاست های دولت در زمینه سرمایه گذاری پیش رفته ایم. گفت‌و‌گوی پیش رو به بررسی مسائل مهمی از صنعت و اقتصاد آذربایجان شرقی پرداخته است؛ با ما همراه باشید:


***

 

* آقای حسن زاده، این دوره از انتخابات اتاق بازرگانی را چطور ارزیابی می کنید و این دور از انتخابات چه تفاوت هایی با دوره های گذشته داشت؟

در این انتخابات رسانه ها زحمات زیادی کشیدند و این تکلیف ملی به انجام رسید و من از این تلاش ها به نوبت خودم تشکر می کنم. پرداخت خاص رسانه ها به موضوع انتخابات اتاق بازرگانی موجب توجه آحاد جامعه به اتاق بازرگانی شد و در نهایت من فکر می کنم با شور بالاتری نسبت به دوره های گذشته این دوره از انتخابات انجام شد. با اینکه اعتقاد دارم انتخابات اتاق با ادبیات و روش های بهتری می توانست برگزار شود، اما به هر حال فرهنگ انتخاباتی کشور ما بیشتر با چنین ادبیات و روش هایی آمیخته است و ما هم سعی کردیم تا جایی که ممکن است رسالت و جایگاه اتاق را حفظ کنیم. اتاق یک تشکل مردمی، مدنی و نمونه جامعه اقتصاد و بازرگانان کشور است و همیشه لازم است که این ارزش ها را حفظ کنیم. ضمن اینکه انتخابات روش های خاص خود را دارد که بهتر است به کار گرفته شود؛ نیاز است در انتخابات آتی یک مقدار با روش های بهتری به این مسائل ورود کنیم تا الگویی که مردم از سیاست های اتاق برداشت می کنند، باعث جا افتادگی بیشتر از پیش جایگاه اتاق بازرگانی در جامعه شود.

* انتخابات اخیر اتاق بازرگانی تبریز در فضای خاصی برگزار شد. شما آماری از مشارکت و فضای انتخاباتی سایر استان ها دارید؟ با توجه به اینکه حاج رحیم صادقیان در این دوره حضور نداشتند، رقابت خاصی در اتاق تبریز در این دوره شکل گرفته بود. شما این را تایید می کنید؟

آقای حاج رحیم صادقیان یکی از شخصیت های بسیار محترم و بزرگ ماست که سال های سال در اتاق بازرگانی تبریز زحمت کشیدند. با توجه به جریانات اقتصادی کشور آن دوره ها، خدمات متناسب با وضعیت اقتصادی استان و کشور بود. البته به نظر می رسد بیشتر از این ها می توانستیم شاهد اقدامات موثر برای پیشرفت اقتصادی استان باشیم، ولی دوران ریاست آقای صادقیان طولانی شده بود و اتاق تبدیل شده بود به مجموعه ای با مدیریت سنتی. ما تلاش می کنیم در این دوره مقداری در سیاست ها و برنامه ریزی های اتاق تغییراتی بدهیم و آنطوری که پیش بینی شده جایگاه اتاق بازرگانی را در جامعه ارتقاء دهیم.

 

* ترکیبی که به اتاق راه یافته اند را چطور می بینید؟ احساس می شود پس از انتخابات اتاق بازرگانی که با گروه بندی ها و ائتلاف های مختلفی مواجه بودیم، شاهد نوعی گروه بندی و دو دستگی حتی بعد از انتخابات هم هستیم، حتی در هیات رئیسه. شما این را تایید می کنید؟

من اعتقاد دارم که ممکن است در دوران انتخابات دو دستگی و سه دستگی بوده باشد، اما بعد از انتخابات شعور فرهنگی و شخصیت اجتماعی اعضای هیات نمایندگان آنقدر بالاست که تلاش همه اعضاء برای اتاق تبریز و پیشرفت اقتصادی استان باشد، نه به نفع اشخاص یا گروه هایی خاص. ما بعد از روزی که هیات نمایندگان و هیات رئیسه تشکیل شده، جلسات متعددی برای هماهنگی و برنامه ریزی برای کارهایی که باید انجام دهیم برگزار شده است.

* در این مدتی که ترکیب جدید اتاق روی کار آمده است، مشکل خاصی از این بابت پیش نیامده است؟

تمام برنامه های اتاق به عنوان یک برنامه جامع از سوی اتاق ایران تدوین شده است و به همه اتاق های کشور داده شده و اجرا می شود. اتاق تشکلی شخصی نیست و کسی هم در اینجا به دنبال منافع شخصی نیست و تمام مسائلی که برنامه ریزی شده، برای توسعه اقتصادی منطقه است. تا کنون هیچ شخصی هیچ اصطکاکی در اتاق نداشته و هر چند در بخش های جاری اتاق نظرهای متفاوتی وجود دارد که طبیعی است و ما همیشه درباره آن ها بحث می کنیم.

 

* نقش اتاق بازرگانی را در رفع موانع و مشکلات صنفی، تعاملات بین المللی و حوزه های مختلفی که اتاق می تواند نقش آفرینی کند، چطور می بینید؟

من قبل از این دوره، سه دوره هم در اتاق تبریز بودم. اتاق بازرگانی یک سری رسالت هایی در قبال طیف دربرگیرنده تجار، بازرگانان و صنایع دارد که سعی کرده همیشه آن ها را به انجام برساند. اتاق تبریز به عنوان اولین اتاق تجارت ایران به دلیل جایگاه والایی که بین تمامی اتاق های کشور دارد، ضمن اینکه همه اتاق های کشور را محترم می شماریم، ولی اتاق تبریز به خاطر وزن تجاری و اقتصادی ثقیل خود از جایگاه ویژه ای برخوردار بوده است. بعد از اتاق تهران، در تمامی برنامه ها، اتاق تبریز در راس تمامی اتاق های کشور قرار دارد و وزن نمایندگان اتاق تبریز نسبت به شهرهای دیگر بسیار بالاتر است و از همان ابتدا هم کسانی که اتاق تبریز را تشکیل می دادند جملگی از تولیدکنندگان بزرگ و صاحبان برندهای بزرگ کشور بوده اند و به همین خاطر هم اتاق تبریز همیشه جایگاه خاص خود را در کشور حفظ کرده است. به عنوان نمونه همایش توسعه صادرات غیر نفتی تبریز که 20 سال است با همت اتاق تبریز به صورت ملی با محتوای بسیار علمی و تخصصی برگزار می شود، باعث شده در کل کشور جایگاه اتاق تبریز موقعیت ویژه ای داشته باشد. به تبع همین جایگاه، همیشه راهنمایی های ارزشمندی برای مراجعان اتاق داشته ایم و اتاق تبریز در حوزه تجارت، صنایع و ارتقای جایگاه تولید نقش خوبی ایفا کرده است.

اتاق بازرگانی یک تشکل مدنی و غیر دولتی است و هیچ وقت قدرت اجرایی نداشته، اما به عنوان پارلمان بخش خصوصی نقش مرکز مشاوره ای برای دستگاه اجرایی دارد و با پیشنهادهای راهبردی برای رفع موانع تولید و اصلاح مواد قانونی، اقدامات خوبی تا کنون در این بخش انجام شده و می شود.

* شاهد هستیم که در این دوره از انتخابات اتاق ایران، تبریز سهمی نداشت. دلیلش چیست؟ چرا سهم ما با توجه به جایگاه ویژه ای که داریم در اتاق ایران ناچیز است یا اصلا نیست؟!

ممکن است در اتاق ایران یک پاره لابی گری ها و ارتباطات با استان های خاص باعث شود در هیات نمایندگان ایران و هیات رئیسه اش حضور کم رنگی داشته باشیم، ولی این دلیل بر این نیست که جایگاه اتاق تبریز در سطح پایین تری  قرار گرفته است. اتاق ایران هر چقدر بتواند به دور از لابی گری و با ترکیب صحیح و قدرتمند تشکیل شود، می تواند برای کل کشور مفید واقع شود. در دوره های قبلی از اتاق تبریز نماینده داشتیم، اما در این دوره شرایطی پیش آمد که آقای فاخر نتوانست در آنجا رای بیاورد و کس دیگری هم از تبریز به دلیل حضور مهندس فاخر نامزد نشده بود؛ متاسفانه یک مقدار مشکلاتی پیش آمد و کسی از تبریز در اتاق ایران حضور نیافت.

در این دوره متاسفانه سیاست هایی در اتاق تهران و اتاق ایران شکل گرفت که قبلا پیش بینی شده بود و معامله ای بین این دو انجام گرفته بود و ترکیب فعلی تا حد زیادی با لابی گری های قبلی مشخص شده بود. یک سری مسائلی بود که باعث شد حضور اتاق تهران در اتاق ایران بیشتر باشد.  

 

* آقای حسن زاده، در پایشی که سال گذشته بین صنایع آذربایجان شرقی انجام شد، مشخص کرد دو سوم صنایع استان در اثر مشکلات اقتصادی به وجود آمده در سال های اخیر تعطیل شده اند؛ تحلیل شما نسبت این موضوع چیست؟ چرا صنایع آذربایجان شرقی با مشکل مواجه شدند؟

من معتقدم پایش صنایع استان کار بسیار مهمی بود که باید انجام می گرفت. آمارهایی که از 9 هزار و اندی واحد صنعتی آذربایجان شرقی داده می شد، که هیچ وقت به واقعیت نزدیک نبود. زمانی بود که مواد اولیه صنایع غذایی، پلاستیکی، چاپ و... با سهمیه داده می شد و این باعث بد فهمی در جامعه صنعت استان شد و چنین روندی باعث می شد یک واحد تولیدی سه یا چهار پروانه تولید بگیرد تا از این سهمیه ها بیشتر برخوردار شود. در آماری که داده می شد، هر کدام از این واحدها به عنوان یک واحد مستقل شمرده می شد.

خوشبختانه با دستوری که استاندار محترم برای پایش صنایع استان دادند، شرایط جدید و واقعی صنعت استان مشخص شد تا در تصمیم گیری ها و سیاست گذاری ها این مسائل در نظر گرفته شود. آمارهای کذایی از واحدهای صنعتی هیچ نفعی برای ما نداشت و در آمارگیری های سرانه ایجاد خلل می کرد. پایش نشان داد صنایع فعال استان چقدر ارزشمند هستند و این حجم صادرات غیر نفتی استان از چه تعداد واحد تولیدی انجام می شود.

* پس شما معتقدید طرح پایش صنایع واقعیت های موجود استان را به رخ کشید و آمارهای صحیحی برای برنامه ریزی برای آینده فراهم کرد.

بله؛ از طرف دیگر انجام این پایش نشان داد در وضعیت امروز آذربایجان شرقی کدام صنایع اشباع شده اند و کدام صنایع جای کار دارند و کدام صنایع نیاز به توسعه بیشتری دارند. قبلاً جوازهای بدون مطالعه ای داده می شد، اما امروز به مدد این پایش مشخص شده است در صنایع مختلف چقدر جای کار داریم و چه تعداد و چه مقدار می توان جواز تاسیس و پروانه بهره برداری می توان صادر کرد.

برنامه ریزی برای توسعه استان با فرمول پایش صنایع تطبیق داده خواهد شد تا سرمایه های ما بی خودی در بخش هایی که نمی تواند بازدهی مناسب داشته باشند، منجمد نشوند.البته بهتر است استان های دیگر هم با الگوگیری از آذربایجان شرقی چنین طرحی را اجرا کنند، در این صورت خواهیم دید که وضع صنایع استان ما آن چنان که آمارهای کذایی نشان می دهند، نیست.

 

* اما این نفی کننده مشکلات ایجاد شده برای صنایع در سال های گذشته نیست. واقعا سیاست های اشتباه دولت گذشته ضربات بزرگی به صنعت وارد کرد.

بله درست است، بخشی از این آمار هم مربوط به همین موارد است. می دانید، در سال های اخیر، سیاست های دولت هیچگاه در راستای توسعه تولید و صنعت نبوده است، بالاخره درآمدهای بسیار بالای نفت نیازهای دولت را تامین می کرد و توجهی به واحدهای تولیدی و حمایت از آن ها انجام نشد. حتی در خاطر دارم تا قبل از اینکه مقام معظم رهبری به سرمایه و کار ایرانی اشاره کردند، شعارهای ضد سرمایه گذاری داده می شد. خوشبختانه با تدبیر رهبری این شعارها کنار گذاشته شده و دولت فعلی هم توجه خوبی به کار و سرمایه گذاری دارد.

 

* آقای حسن زاده! راهبرد مدیریت استان باید چه باشد تا آذربایجان شرقی به مانند گذشته جایگاه برتر صنعت و تجارت ایران را از آنِ خود کند؟ سخت است ببینیم جایگاه صنعت آذربایجان شرقی به رتبه 22 کشور نزول کرده است.

من اعتقاد دارم مردم ما آنقدر شایسته و توانمند هستند که اگر دولت مقداری حمایت منطقی کند، خیلی زود خواهیم توانست جایگاه برتر صنعت و تجارت ایران را از آنِ خود کنیم. انتظار از حمایت، تزریق صرف پول نیست. انتظار از حمایت دولت این است که یک کارافرین و سرمایه گذار که سرمایه و تجربه چندین ساله خود را برای توسعه اقتصاد آذربایجان به اینجا می آورد، حمایت شود. متاسفانه در استان ما به این مسائل توجه خوبی نشده است. مسئولین ارشد استان حمایت انجام داده اند، اما این کفایت نمی کند و بیش از این نیاز است از سرمایه گذار حمایت شود. بخصوص این انتظار از نمایندگان محترم استان که در تصمیم گیری و قانون گذاری در سطح کلان کشور نقش دارند، وجود دارد تا بیشتر از سرمایه گذاری و تولید استان حمایت کنند.

می دانید که چندین سال است که به پتانسیل رشد و جایگاه آذربایجان شرقی در مرکز توجه نمی شود و ما همت تمامی نمایندگان استان را برای رفع این مشکل نمی بینیم. در حالی که نمایندگان ما ریاست دو کمیسیون مهم مجلس را در اختیار دارند. اگر تاریخ چند دهه گذشته را مروری کنیم، خواهیم دید که روند سرمایه گذاری دولت در آذربایجان شرقی نسبت به سایر استان های هم طراز، از یک دهم هم پائین تر است. امروز در استان آذربایجان اکثر قریب به اتفاق سرمایه گذاری ها توسط بخش خصوصی انجام گرفته است و این باعث شده همیشه جایگاه اقتصادی آذربایجان پائین تر از استان های هم طراز باشد.

 

* به نظر شما چرا دولت در آذربایجان شرقی سرمایه گذاری نکرده است؟

این بر می گردد به سیاست های اشتباه گذشته؛ من حتی در بعضی اظهار نظرها از مسئولین فعلی کشور هم دیده ام که استان آذربایجان را استانی مرزنشین می دانند و یک مقدار نسبت به سرمایه گذاری در استان اعتقاد ندارند!

 

* ارزیابی خود شما از چنین تفکری چیست؟

این اشتباه است. آذربایجان شرقی بخصوص در بخش معدن جزو اولین های کشور است؛ مس، آلومینا، خاک های صنعتی، طلا، سنگ های تزئینی و... ظرفیت هایی هستند که تا به امروز یک درصد این ظرفیت های بالقوه هم تبدیل به بالفعل نشده اند. می بینید که به بخش صنایع غذایی استان توسط بخش خصوصی مقداری توجه شده و حالا آذربایجان شرقی جزو برندهای بزرگ صنایع غذایی کشور و جهان است. اگر از پایتخت به سایر صنایع استان هم توجه شود، آذربایجان شرقی خواهد توانست پتانسیل های بزرگ رشد خود را بروز دهد. متاسفانه در تخصیص بودجه های ملی و توجه به این مهم، بودجه آذربایجان شرقی در ردیف استان هایی مثل کهکیلویه و بویر احمد و.. قرار گرفته است و این واقعاً سیاست درستی نیست. من معتقدم در این مسائل نمایندگان مجلس هستند که می توانند نقش ایفا کنند و به مسیر رشد و توسعه استان سرعت ببخشند.

 

* آقای حسن زاده شاید سرمایه گذاری گسترده بخش خصوصی آذربایجان شرقی در استان، این تلقی را در دولت ایجاد کرده باشد که تمرکزش را برای سرمایه گذاری در دیگر استان ها بگذارد!

می دانید اگر واقعاً به صورتی درست به این مسئله نگریسته شود، دولت می تواند از این فرصت استفاده بزرگتری بکند؛ توجه به موقعیت استراتژیک آذربایجان که با چهار کشور مرز مشترک دارد و در آینده با پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا، اولین استانی خواهد بود که به بازارهای اروپا دسترسی پیدا می کند. از قدیم الایام هم فرهنگ اقتصادی آذربایجان بیشتر اروپایی بوده است. اگر امروز واحدهای تولیدی حاضر را بررسی کنیم، خواهیم دید بالای 70 درصد تکنولوژی آنها اروپایی است.

دولت با استفاده از این مزیت می تواند اقتصاد آذربایجان شرقی را به اروپا پیوند دهد که نتیجه آن به سود همه کشور خواهد بود. این درست نیست که چون بخش خصوصی یک استانی توانمند است، دولت دیگر برای سرمایه گذاری در آن توجه نداشته باشد، بلکه باید با سرمایه گذاری بیشتر ظرفیت های آن را بیشتر شکوفا کند و آذربایجان شرقی چنین ظرفیت های بزرگی دارد.

* در مدیریت گذشته استان چند بار همایش توسعه سرمایه گذاری خارجی انجام شد؛ به نظر شما چنین همایش هایی در جذب بیشتر سرمایه گذاری خارجی موثر بود؟

در دوره آقای دکتر بیگی واقعا کشور با مشکلات بزرگ سیاسی و تحریم مواجه بود و دوران بسیار سختی بود که فعلا هم ادامه دارد و در دوران آقای دکتر جبارزاده هم تا کنون ادامه دارد. در آن برهه اینکه برویم در کشورهای اروپایی مزیت های سرمایه گذاری کشورمان را معرفی کنیم و بگوییم ما به دنبال کار و توسعه اقتصادی هستیم، نشان دهنده این بود که امنیت سرمایه گذاری در ایران وجود دارد و یک عده سرمایه گذاری های موفق هم انجام شد. چنان که شاهدیم شهرک سرمایه گذاری خارجی در همان سال های سخت به ثمر نشست و از کشورهای مختلفی مانند ترکیه، آلمان، اتریش و... در استان سرمایه گذاری کردند و به دنیا نشان دادند که امنیت سرمایه گذاری در ایران در حدی است که آلمان و اسپانیا هم در آن سرمایه گذاری می کنند.

معتقدم با زمینه سازی های صورت گرفته، با رفع قریب الوقوع تحریم ها، حجم بزرگی از سرمایه گذاری خارجی وارد ایران خواهد شد و در چند ماه گذشته هم با پیشرفت و توافق در مذاکرات هسته ای بیش از 10 گروه سرمایه گذاری از کشورهای اروپایی وارد آذربایجان شرقی شده و شرایط را برای سرمایه گذاری بررسی کرده اند.

 

* آقای استاندار چند بار اعلام کرده است که از شرایط و کم و کیف ایفای نقش اتاق تبریز در روند توسعه اقتصادی راضی نیست و انتظارات وسیع تری از اتاق بازرگانی برای نقش آفرینی در این زمینه دارد. تعامل شما با استاندار جبارزاده چگونه است؟

اعتقاد دارم آقای دکتر جبارزاده، مهره ای بسیار سیاست مدار و لایقی برای آذربایجان شرقی است و با توجه به اینکه 16 سال نمایندگی مردم تبریز را در مجلس بر عهده داشته است، می داند که همه سرمایه گذاران و کسانی که می توانند در توسعه سرمایه گذاری و به تبع آن رشد اقتصاد و صنعت استان نقش داشته باشند، اعتماد و اعتقاد خاصی به اتاق بازرگانی تبریز دارند و رسالت اتاق هم ایجاد می کند به این مسائل توجه ویژه داشته باشد و با ایجاد تعامل سازنده بین دولت و بخش خصوصی نقش پل را در توسعه اقتصاد استان ایفا نماید.

ما در چند سال گذشته شاهد سخت ترین شرایط اقتصادی کشور هستیم و هیچ گاه شرایط به این سختی نبوده است و در چند ماه گذشته بانک ها هیچ گونه تعاملی با صنایع نداشته اند به دلیل مشکلاتی که بانک ها دارند، تا امروز هیچ بانکی در خصوص پرداخت تسهیلات برای واحدهای تولیدی خدمت خاصی انجام نداده اند.

همچنین شرایط اقتصادی در دوره قبلی اتاق نامناسب تر بوده است؛ اما اتاق و هیات نمایندگان آن نهایت تلاش خود را برای ایفای نقش سازنده خود انجام می دهند. هیچگاه در اتاق برای ایفای نقش مثبت در روند توسعه اقتصادی آذربایجان کوتاهی انجام نشده، اما وضعیت کشور طوری بوده است که هیچ گونه امکانی برای تحولی خاص نبوده است. حتی دستگاه های دولتی هم در چند سال گذشته چندان راه به جایی نبرده اند.

عمده صنایع بزرگ ما تکنولوژی تولید قدیمی دارند و ماشین آلات آن هم فرسوده هستندو ما نیاز داریم تا تکنولوژی تولید و ماشین آلات صنایع مان را نوسازی کنیم. در این زمینه تا کنون با مشکلات بزرگی مواجه بوده ایم. اما امیدوارم با شرایط جدید پس از تحریم بتوانیم به این مهم دست پیدا کنیم.

اتاق بازرگانی تلاش می کند همواره نقش سازنده خود را برای پیشرفت و توسعه اقتصادی کشور و استان ایفا کند و ما با برنامه ریزی نوین در این راه تلاش می کنیم.

گفت‌و‌گو از امیر کریم‌زاد شریفی – محمد سهرابی

منتشر شده در نصرنیوز

   


نظرات()  
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

فکری نو { آشـ ـیــ ـانـ ـه اے بـ ـراے پـ ـرواز ! }

تا آزادی در انتقاد نباشد، ستایش ارزنده ای نیز وجود نخواهد داشت