تبلیغات
فکری نو { آشـ ـیــ ـانـ ـه اے بـ ـراے پـ ـرواز ! } - جبارزاده: تبریز شهری صنعتی است و صنعتی خواهد ماند
پنجشنبه 5 شهریور 1394  11:49 ب.ظ    ویرایش: پنجشنبه 10 دی 1394 12:52 ق.ظ
نوع مطلب: خبر ،صنعت و اقتصاد ،

 نشست خبری استاندار آذربایجان شرقی با اصحاب رسانه/
جبارزاده: تبریز شهری صنعتی است و صنعتی خواهد ماند/ در زمینه خودروسازی به دنبال یک برند معتبر اروپایی هستیماستاندار آذربایجان شرقی در واکنش به تغییر کاربری کارخانه بنیان دیزل گفت: تبریز شهری صنعتی است و صنعتی خواهد ماند.

به گزارش خبرنگار نصر، "اسماعیل جبارزاده" در نشست خبری با اصحاب رسانه آذربایجان شرقی در پاسخ به سوال خبرنگار «نصر» در خصوص تغییر کاربری کارخانه بزرگ بنیان دیزل در منطقه صنعتی غرب تبریز، گفت: در این خصوص باید بگویم که تبریز شهری صنعتی است و صنعتی خواهد ماند.

وی در ادامه با تاکید بر نوسازی تکنولوژی تولید صنایع آذربایجان شرقی و تبریز، گفت: ما به دنبال صنایع دانش بنیان هستیم و از صنایعی که از تکنولوژی روز جهان برای تولید ارزش افزوده بهره گیرند به نحو مطلوب حمایت می کنیم.

استاندار آذربایجان شرقی در ادامه با بیان اینکه ما وظیفه داریم از همه صنایع استان حمایت کنیم، گفت: در راستای نوسازی صنایع استان و نیز حدالامکان انتقال صنایع داخل و نزدیک شهر تبریز به خارج از شهر، از تغییر کاربری کارخانه ای به شرط انتقال و راه اندازی همان کارخانه در خارج از شهر با تکنولوژی بروزتر و توسعه یافته تر حمایت خواهیم کرد.

جبارزاده گفت: این سیاست ماست که از تمرکز صنایع در تبریز جلوگیری کنیم و مطابق آمایش سرزمینی از پراکندگی ان ها در سطح استان حمایت کنیم.

* استقبال از حضور احزاب و گروه های مختلف در استان

وی در پاسخ به دیگر سوال خبرنگار نصر در خصوص اقدامات دولت برای حضور احزاب، گروه ها و سلایق مختلف در انتخابات آینده، گفت: ما به دنبال حضور حداکثری مردم در انتخابات پیش رو هستیم و در همین راستا از حضور احراب، گروه ها و سلایق مختلف در استان استقبال می کنیم.

استاندار آذربایجان شرقی تاکید کرد: حضور حداکثری مردم در انتخابات میسر نمی شود، مگر اینکه همه سلایق و گروه ها بتوانند در انتخابات حضور داشته باشند.

جبارزاده در ادامه گفت: معتقدیم هر چقدر حضور مردم در انتخابات بیشتر باشد، ترکیب راه یافته به مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری قوی تر خواهند بود.

* اجرای خط دوم زرینه رود و انتقال آب ارس

استاندار آذربایجان شرقی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص مشکل آب تبریز، گفت: آب رسانی به تبریز از طریق رودخانه ارس جزو مصوبات دولت است که اعتبار فایناس نیز دارد؛ این طرح جزو اولویت های وزارت نیرو است. همچنین اجرای خط دوم انتقال آب طزین هرود به تبریز جزو ضروریت های پدافند غیر عامل است که با توجه به فرسودگی خط انتقال فعلی، اجرای خط دوم لازم است.

جبارزاده در خصوص مخالفت های صورت گرفته با احداث خط دوم انتقال زرینه رود به تبریز، گفت: قرار نیز با احداث خط دوم، آب بیشتری از زرینه رود به تبریز منتقل شود، بلکه خط دوم به سبب ضروریت های پدافند غیر عامل مطرح بوده و ضرورت دارد.

وی در ادامه به ضرورت مدیریت مصرف آب تاکید کرد و گفت: تبریز بیش از 2 میلیون نفر گنجایش جمعیت ندارد و در صورت ایجاد شهرک ها و شهرهای جدید در اطراف تبریز با مشکل تامین آب مواجه خواهیم بود؛ لذا هیچ مجوزی برای ایجاد شهرک های مسکونی جدید در تبریز داده نمی شود.

* چطور برای پروزه های دیگر بودجه بود، اما بریا راه آهن تبریز – میانه، نه؟

استاندار آذربایجان شرقی در خصوص کشدار شدن بیش از حد پروژه راه آهن میانه – تبریز، گفت: تاز زمانی که بنده تا سال 87 نماینده مجلس بودم، این پروژه را پیگیری می کردم اما کسانی که نبود پول و بودجه را در گذشته برای عدم اجرای این طرح بهانه می کردند، هیچگاه پاسخ ندادند که چطور بودجه برای سایر پروژه های بزرگتر در کشور وجود داشت، اما برای پروژه راه آهن میانه – تبریز وجود نداشت!

جبارزاده در ادامه بر اهتمام دولت برای به نتیجه رساندن سریع بزرگراه تبریز – اهر تاکید کرد و گفت: بیشترین اعتبارات عمرانی استان برای پروژه های راهسازی، مترو و آب رسانی هزینه شده است.

وی افزود: ما اعتبارات سفر ریاست جمهوری را به 34 پروژه محدود کردیم تا بتوانیم سریعاً پروژه های نیمه تمام را به نتیجه رسانیم.

* نباید کنسانتره مس به صورت خام از استان خارج شود

استاندار جبارزاده در خصوص تعلل در ایجاد مجتمع ذوب مجتمع مس آذربایجان، گفت: معتقدیم نباید کنسانتره مس از آذربایجان شرقی خارج شود.

وی افزود: کنسانتره مس باید ارزش افزوده خود را در داخل استان کسب کند و سپس به خارج از کشور و یا سایر استان ها صادر شود. در خصوص پروژه ذوب مجتمع مس آذربایجان برای ما اهمیتی ندارد که این کار با کدام روش انجام شود؛ انچه برای ما مهم است، تولید مس کاتدی در ورزقان است.

* در زمینه خودروسازی به دنبال یک برند معتبر اروپایی هستیم

استاندار آذربایجان شرقی در خصوص صنعت خودروسازی آذربایجان، گفت: ما در زمینه خودروسازی به دنبال یک برند معتبر اروپایی هستیم تا بصورت مشارکتی تولید خودرو در تبریز را آغاز کنیم.

جبارزاده با اشاره به ایجاد واحدهای متعدد مونتاژ خودروهای چینی در کشور، گفت: ان و جایگاه دیرینه صنعت تبریز این اجازه را نمی دهد که دنبال برندها و خودروهای چینی برویم. به همراه مشاورم در امر صنعت خودروسازی که مشاور وزیر محترم صنعت نیز هست، مذاکرات با کمپانی های اروپایی در این خصوص را ادامه می دهیم و تا کنون با سه شرکت معتبر و بنام در این خصوص مذاکره شده است.

* بنیاد فرهنگ و ادب آذربایجان ردیف بودجه ندارد

وی در پاسخ به سوالی در خصوص بنیاد زبان، فرهنگ و ادب آذربایجان و چرایی مسکوت ماندن فعالیت های آن، گفت: تاسیس این بنیاد از جمله اقدامات ارزشمند دولت در آذربایجان است که جزو خواسته های اصلی مردم بود. این بنیاد می تواند به بسیاری از مطالبات فرهنگی مردم آذربایجان پاسخ دهد.

جبارزاده در خصوص مسکوت ماندن فعالیت های این بنیاد، گفت: عدم تخصیص ردیف بودجه به این بنیاد یکی از دلایلی است که باعث شده این مشکل به وجود بیاید، اما جلسات هیات مدیره و امنا به صورت منظم تشکیل یافته است و امیدوارم با تخصیص بودجه، حرکت های خوبی از سوی این بنیاد در ماه های اینده صورت پذیرد.

* حفظ محیط زیست مهمترین اولویت ماست

استاندار آذربایجان شرقی در خصوص توجه به مسائل زیست محیطی و نیز حفظ و گسترش فضای سبز، گفت: محیط زیست از جمله اولویت های ماست. در همین شهر خودمان علی رغم کمبودهای چشم گیر در فضای سبز، 300 هکتار از فضاهای سبز تبریز در سال های گذشته تغییر کاربری داده شده است، آن ها حتی به باغلارباغی نیز رحم نکرده بودند.

جبارزاده تاکید کرد: به هیچ وجه اجازه تغییر کاربری فضاهای سبز در تبریز و دیگر شهرستان های استان صادر نخواهد شد.

وی در ادامه از عملکرد مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی تقدیر کرد و گفت: انصافاً آقای قاسمی با حساسیت بالایی مسائل زیست محیطی استان را پیگیری کرده و می پیش می برد.

جبارزاده در ادامه به بهبود اوضاع زیست محیطی استان اشاره کرد و گفت: از یاد نبرده ایم که در سال 92 200 پرواز فرودگاه تبریز به دلیل آلودگی هوا کنسل شد و 10 روز در زمستان 92 مدارس تبریز به دلیل آلودگی هوا به تعطیلی کشیده شد.

وی در پایان تولید و توزیع بنزین یورو 4، تصمیمات موثر ترافیکی و حساسیت بالا نسبت به مسائل زیست محیطی را از جمله دلایل بهبود شرایط زیست محیطی تبریز و آذربایجان شرقی عنوان کرد.


منتشر شده در نصرنیوز

   


نظرات()  
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

فکری نو { آشـ ـیــ ـانـ ـه اے بـ ـراے پـ ـرواز ! }

تا آزادی در انتقاد نباشد، ستایش ارزنده ای نیز وجود نخواهد داشت