تبلیغات
فکری نو { آشـ ـیــ ـانـ ـه اے بـ ـراے پـ ـرواز ! } - سیاست باید غلطکی برای توسعه اقتصادی باشد/ کتاب بخوانید، آگاهی پیش نیاز توسعه است
شنبه 30 آبان 1394  05:02 ب.ظ    ویرایش: دوشنبه 17 اسفند 1394 05:05 ب.ظ

 دکتر محمود سریع القلم در گفتگو با "نصر":
سیاست باید غلطکی برای توسعه اقتصادی باشد/ کتاب بخوانید، آگاهی پیش نیاز توسعه استاستاد دانشگاه شهید بهشتی تهران گفت: سیاست باید غلطکی برای توسعه اقتصاد باشد که متاسفانه در کشور ما این چنین نبوده است.

به گزارش نصر، دکتر "محمود سریع القلم" در حاشیه همایش خانه مدیران سازمان مدیریت صنعتی آذربایجان شرقی ، با اشاره به پیش نیازهای توسعه کشور، به خبرنگار نصر گفت: ایران امروز در بهترین شرایط توسعه قرار گرفته است، اما به هر دلیلی اولویت امروز مسئولین کشور توسعه نیست.

وی افزود: متاسفانه جریانی فکری در کشور وجود دارد که معتقد به توسعه نیست و این در حالی است که ایران بیش از هر زمان دیگری مستعد توسعه یافتگی ست و ملزومات آن در حال فراهم شدن است.

این استاد دانشگاه شهید بهشتی تهران با بیان اینکه توسعه فرهنگی پیش نیاز رشد و توسعه همه جانبه کشور است، گفت: ما باید بیشتر کتاب بخوانیم، هویت ملی مان را احیا کنیم و شایسته سالاری را رکن قرار دهیم.

سریع القلم افزود: تولید ثروت می بایست در کانون توجه مسئولین کشور قرار گیرد و به دنبال آن دیگر الزامات توسعه کشور به تدریج و طی سال های آینده اجرایی شود.


وی با بیان اینکه باید امروز ببینیم توسعه ایران اولویت ما است یا خیر، گفت: شما می بینید که در کشور ترکیه با افزایش تولید ثروت امید به زندگی مردم ترکیه افزایش پیدا کرده و این کشور قدم به قدم به توسعه یافتگی کامل خواهد رسید.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه می بایست سیاست های دولت بر مبنای توسعه اقتصادی و تولید ثروت تدوین شود، گفت: ایران در قضیه برنامه هسته ای دچار خسران های زیادی شد و کشور ضربه های زیادی دید. متاسفانه در 20 سال گذشته «توسعه» اولویت اول کشور نبود.

دکتر محمود سریع القلم ادامه داد: کشورهای هم طراز ایران به مانند سنگاپور، مالزی، ترکیه، برزیل و... مسیر توسعه یافتگی را در سال های گذشته به خوبی طی کرده اند و همه سیاست های دولت هایشان در اختیار توسعه اقتصادی بوده است.

او گفت: سیاست باید غلطکی برای توسعه اقتصاد باشد که متاسفانه در کشور ما این چنین نبوده است.

این نظریه پرداز توسعه در ادامه خاطرنشان کرد: هر سیاستی می بایست بر مبنای منافع ملی و توسعه اقتصادی تعریف شود، اما یک مشکل بزرگی که در منطقه در مقابل توسعه ایران قرار دارد این است که بیشتر نگاهی امنیتی و نظامی به ایران وجود دارد تا نگاهی تکنولوژیکی و اقتصادی.

سریع القلم افزود: برای توسعه ایران هر کسی باید از ظرفیت خود استفاده کند و همگان مطالعه کتاب را در سرلوحه برنامه های خود قرار دهند، چرا که آگاهی پیش نیاز توسعه است.

وی توافق هسته ای وین را اقدامی بسیار مبارک برای توسعه همه جانبه کشورمان دانست و افزود: اتفاق خوبی که در تصویب برجام افتاد این بود که مسئولین کشور 20 سال اینده کشور را با ادامه وضعیت فعلی ترسیم کردند و دیدند که آینده خوبی با چنین وضعیتی در انتظار ایران نیست. لذا توافق هسته ای قدم بزرگی برای توسعه همه جانبه ایران خواهد بود که امیدوارم به خوبی اجرایی شود.

این استاد دانشگاه شهید بهشتی تهران ادامه داد: توسعه به پول و تکنولوژی نیاز دارد و این ها با تحریم سازگار نیست، لذا فکر کردن به توسعه در تحریم و فضای نا امنی خوابی بیش نیست. حتی نجات محیط زیست ایران هم در فضای آکنده از تهدید و تحریم میسر نیست.

سریع القلم گفت: تا مسائل سیاسی حل نشود، مسائل دیگر مانند بحران های زیست محیطی هم حل نخواهد شد. وقتی با بحران ها مواجه می شویم، باید دنبال حل مسئله برویم و پاک کردن صورت مسئله چیزی را درست نخواهد کرد. در این زمینه مطالعات آینده پژوهی به دولت مردان ایرانی کمک زیادی خواهد کرد.

وی در ادامه باری دیگر بر لزوم تولید ثروت در کشور تاکید کرد و گفت: اگر مردم ثروتمندی نباشیم، کشور ضعیفی خواهیم بود و نخواهیم توانست به توسعه برسیم. سال گذشته 103 میلیون نفر از مردم چین به جهانگردی رفتند و بخش بزرگی از دانشگاه های صنعتی استرالیا، امریکا و بریتانیا را دانشجویان چینی تشکیل می دهند و این یعنی چین راه توسعه را درست پیموده و به سرعت دارد به یک کشور قدرتمند با مردم ثروتمند تبدیل می شود.

این نظریه پرداز توسعه گفت: مردم تا ثروت و پس انداز کافی نداشته باشند، نمی توانند درست زندگی و کار کنند. توصیه ام به مردم ایران این است که دنیا را ببینند و بگردند. دنیا پیچیدگی های زیادی دارد و دنیا را باید دید تا بزرگ شد.

سریع القلم در پایان گفت: توسعه بدون ارتباط و تعامل با دنیا میسر نخواهد شد. فعالیت و تعامل بین المللی در هر حرفه ای بسیار مفید و راهبردی است و اتفاقاً ما ایرانی ها خیلی جهان مدار هستیم و ما نمی توانیم منزوی باشیم.

منتشر شده در نصرنیوز

   


نظرات()  
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

فکری نو { آشـ ـیــ ـانـ ـه اے بـ ـراے پـ ـرواز ! }

تا آزادی در انتقاد نباشد، ستایش ارزنده ای نیز وجود نخواهد داشت