تبلیغات
فکری نو { آشـ ـیــ ـانـ ـه اے بـ ـراے پـ ـرواز ! } - ایجاد شرایط بی سابقه برای توسعه مناسبات اقتصادی با جمهوری آذربایجان
پنجشنبه 14 آبان 1394  05:29 ب.ظ    ویرایش: دوشنبه 17 اسفند 1394 05:34 ب.ظ

 جبارزاده تاکید کرد:
ایجاد شرایط بی سابقه برای توسعه مناسبات اقتصادی با جمهوری آذربایجان/ امروز یک فرصت تاریخی برای جهش صادرات غیر نفتی استان است


استاندار آذربایجان شرقی در خصوص نتایج سفر اخیر خود به جمهوری آذربایجان گفت: امروز یک فرصت تاریخی برای توسعه مناسبات با جمهوری آذربایجان و جهش صادرات غیر نفتی استان است و نه ما و نه هیچ کس دیگر مجاز نیستیم این فرصت را از دست بدهیم.

به گزارش خبرنگار نصر، "اسماعیل جبارزاده" امروز در نشست مشترک با رایزنان اقتصادی ایران در 22 کشور جهان، اعضای اتاق بازرگانی تبریز، مدیران دستگاه های اجرایی و نمایندگان رسانه های آذربایجان شرقی در تشریح دستاوردهای سفر سه روزه اخیر هیات عالی رتبه سیاسی و اقتصادی آذربایجان شرقی به جمهوری آذربایجان، گفت: امروز یک فرصت تاریخی برای توسعه مناسبات اقتصادی با جمهوری آذربایجان فراهم شده است و آذربایجان شرقی در صدر اولویت های توسعه این مناسبات قرار دارد.

استاندار آذربایجان شرقی گفت: ما باید پس از رفع تحریم ها، قدم های محکم و حساب شده ای برداریم. ما پس از برجام به عنوان اولین کشور، جمهوری آذربایجان را برای توسعه مناسبات همه جانبه انتخاب کردیم. چرا؟ ما در طول تاریخ بیشترین اشتراکات فرهنگی، دینی، زبانی و... را با جمهوری آذربایجان داشته ایم و متاسفانه در گذشته در بین کشورهای همسایه، با این کشور دوست بنا به دلایلی که مربوط به دولت گذشته است، روابط سردی داشتیم، اما دولت تاکید دارد این مناسبات را تقویت و پر رنگ کند.

جبارزاده گفت: مشترکات فرهنگی و دینی ما با جمهوری آذربایجان بسیار بیشتر از دیگر کشورهای همسایه و حتی ترکیه است و توسعه مناسبات با این کشور در اولویت سیاست های دولت قرار دارد.

* رئیس جمهور به توسعه روابط با جمهوری آذربایجان تاکید دارد

وی از علاقمندی قلبی رئیس جمهور روحانی به توسعه مناسبات با جمهوری آذربایجان خبر داد و گفت: آقای روحانی در طول حدود دو سال گذشته، چهار بار با آقای الهام علی اف دیدار داشته است و این تعداد ملاقات با روسای دیگر کشورها نبوده است. این نشان از علاقه شخص رئیس جمهور به توسعه مناسبات فی مابین است و ما مامور به انجام سیاست های دولت در این خصوص هستیم.

استاندار جبارزاده افزود: از زمان سفر آقای الهام علی اف به تهران، 52 هیات سیاسی و اقتصادی بین دو کشور رفت و آمد داشته اند و نهایتاً آذربایجان شرقی به عنوان استانی که باید محور توسعه مناسبات اقتصادی و... دو کشور باشد مشخص شده است. آذربایجان شرقی سیاست های دولت در توسعه هر چه بیشتر و سریع مناسبات سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و... دو کشور را اجرا می کند.

* شرایط ایجاد شده برای توسعه روابط دو کشور بی سابقه است

وی از زحمات نمایندگی شمالغرب وزارت امور خارجه در تبریز، سرکنسول جمهوری آذربایجان در تبریز و سفیر و کنسول ایران در جمهوری آذربایجان از بابت پیگیری و هماهنگی امور این سفر تقدیر کرد و گفت: این سفر با دعوت رسمی وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان انجام شد که این نشان از عمق روابط دوستانه و نزدیک ایران و آذربایجان را نشان می دهد.

جبارزاده گفت: امروز یک فرصت بسیار خوب و استثنایی برای توسعه صادرات آذربایجان شرقی ایجاد شده است و روسای جمهور دو کشور اراده مصممی برای توسعه مناسبات اقتصادی فی مابین دارند. شرایطی که امروز برای آذربایجان شرقی و استان های همجوار ایجاد شده است بی سابقه است و اراده دولت ایران و آذربایجان برای توسعه روابط خدشه ناپذیر است.

استاندار آذربایجان شرقی گفت: امروز رسما اعلام می کنم بار سنگین توسعه روابط اقتصادی دو کشور، بر دوش آذربایجان شرقی نهاده شده است، البته آذربایجان غربی، اردبیل و گیلان هم نقش پر رنگی در این مسیر خواهند داشت.

* رئیس جمهور آذربایجان هیچ محدودیتی برای توسعه روابط با ایران قائل نیست

جبارزاده درباره دیدارش با رئیس جمهور علی اف، گفت: رئیس جمهوری آذربایجان هیچ محدودیتی برای توسعه روابط با ایران قائل نشده است و ایشان با محبت قلبی به ایران و آذربایجان شرقی دستور هر گونه تعامل با صنایع و تجار کشورمان را صادر کرده است.

وی به دیدارش با وزیر صنعت و اقتصاد آذربایجان اشاره کرد و گفت: ایشان از فعالیت کمیسیون مشترک ایران و آذربایجان اظهار رضایت کرده و مقرر شده است تعداد زیادی از توافقات مشترک در این کمیسیون توسط آذربایجان شرقی اجرا شود. همچنین مقرر شده است کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور با حضور وزرای دو طرف در آینده نزدیک در تبریز برگزار شود. همچنین ما درخواست خواهیم کرد نشست سه جانبه بعدی وزاری خارجه سه کشور ایران، جمهوری آذربایجان و ترکیه در تبریز برگزار شود.

استاندار آذربایجان شرقی تاکید کرد: هر آنچه که به سرعت گرفتن روند توسعه مناسبات دو طرف کمک می کند باید حمایت شود. ما از برگزار کمیسیون های مشترک، رفت و آمدهای هیات های دو طرف و هر آنچه فکر کنیم می تواند به این امر کمک کند حمایت می کنیم.

* امروز یک فرصت تاریخی در دست داریماستاندار آذربایجان شرقی:

من امروز رسماً اعلام می کنم و آنچه می گویم ثبت و ضبط می شود؛ امروز یک فرصت تاریخی برای توسعه مناسبات با جمهوری آذربایجان و جهش صادرات غیر نفتی استان است و نه ما و نه هیچ کس دیگر مجاز نیستیم این فرصت را از دست بدهیم. اگر نتوانیم از فرصت درست استفاده کنیم، آیندگان هیچ دلیلی جز بی عرضگی ما نخواهند پذیرفت.جبارزاده در ادامه گفت: من امروز رسماً اعلام می کنم و آنچه می گویم ثبت و ضبط می شود؛ امروز یک فرصت تاریخی برای توسعه مناسبات با جمهوری آذربایجان و جهش صادرات غیر نفتی استان است و نه ما و نه هیچ کس دیگر مجاز نیستیم این فرصت را از دست بدهیم. اگر نتوانیم از فرصت درست استفاده کنیم، آیندگان هیچ دلیلی جز بی عرضگی ما نخواهند پذیرفت.

او گفت: وقتی رئیس جمهور یک کشور با تمام علاقه قلبی، خود و کشورش را برای همکاری و تعامل با ما آماده می کند، دلیلی وجود ندارد از این فرصت استفاده نکنیم. آن ها در برابر میهمان نوازی ما، 10 برابر بیشتر میهمان نوازی کردند و یک چراغ سبز بزرگ را برای توسعه روابط اقتصادی با ایران و بالاخص آذربایجان شرقی روشن کرده اند.

جبارزاده گفت: امروز باید بخش خصوصی جلو بیاید، ما کارهای سیاسی را انجام دادیم و راه را باز کردیم و بخش خصوصی باید از این فرصت استفاده کند. ما از همه صنایع، تجار و بازرگانان استان تقاضا داریم به درخواست ما لبیک بگویند و خود را برای تعامل نزدیک با جمهوری آذربایجان آماده کنند.

وی بر ضرورت توجه کافی به تعامل با فعالان اقتصادی جمهوری خود مختار نخجوان نیز تصریح کرد و گفت: نخجوانی ها در دولت آذربایجان و در بازار روسیه نفوذ قابل توجهی دارند و باید از نخجوانی ها کمک بگیریم تا در بازارهای روسیه هم حضور موثر و پر باری داشته باشیم.

* هشدار در خصوص صادرات محصولات بی کیفیت به جمهوری آذربایجان

استاندار آذربایجان شرقی نسبت به رعایت استاندارد و کیفیت بالای محصولات صادراتی به بازار جمهوری آذربایجان تاکید موکد ورزید و گفت: من درباره صدور اجناس و محصولات بی کیفیت به بازار جمهوری آذربایجان هشدار می دهم و در صورت بروز چنین خطایی با ناظر گمرکات برخورد سختی خواهم نمود. هیچ کس حق ندارد محصول بی کیفیت به بازار آذربایجان وارد کند و موجب مخدوش شدن برند و نام محصولات ایران در این کشور شود.

جبارزاده گفت: حق نداریم اجازه بدهیم کسانی با محصولاتی بی کیفیت وارد بازار آذربایجان شوند که صرفاً انگیزه سودجویی دارند و بلند مدت را نمی توانند ببینند.

وی به ایجاد کارگو در فرودگاه بین المللی تبریز اشاره کرد و با تاکید بر اینکه دوباره پروازهای مستقیم تبریز – باکو برقرار می شود، گفت: کارگو فرودگاه تبریز خیلی وقت است که راه اندازی شده و همچنین تبریز به عنوان هاب پستی منطقه امکان صدور آسان محصولات به تمام نقاط دنیا را دارد.

* جمهوری آذربایجان مرکز خرید و تجارت کشورهای منطقه شده است

جبارزاده با اشاره به اعتماد و اطمینان دو طرفه بین دو کشور گفت: ما امروز هر تقاضایی از دولت آذربایجان داشته باشیم، می توانیم مطرح کنیم و مطمئناً با خواست های معقول ما هیچ مخالفتی نخواهد شد. امروز با توجه به تحریم روسیه، آذربایجان مرکز خرید کشورهای منطقه شده است و صادرات موفق به آذربایجان خواهد توانست دروازه حضور محصولات صادراتی ما در روسیه و کشورهای سی. آی. اس باشد.

استاندار آذربایجان شرقی ادامه داد: امروز جای محصولاتی با کیفیت ایرانی در آذربایجان برای قشر متوسط این کشور خالی است و در همه زمینه ها اعم از لوازم خانگی، محصولات صنعتی و ماشین افزار، تراکتور و خودروهای سنگین، شیرینی و شکلات، فرش با قیمت متوسط، کیف و کفش، خشکبار، میوه و سبزی، مبلمان، دکوراسیون داخلی و هر آنچه که در تبریز صنایع موفقی از آن ها داریم بازار جمهوری آذربایجان خواهان است.

جبارزاده به ضرورت توسعه توریسم درمانی و صنعت گردشگری بین دو کشور نیز تاکید ورزید و گفت: باید زیرساخت های توسعه گرشگری بین دو کشور را تقویت کنیم و از تورهای گردشگری نیر حمایت کنیم.

* ضرورت توجه به مراودات علمی و فرهنگی

وی از لزوم تعامل بین دانشگاه های تبریز و جمهوری آذربایجان نیز گفت و تاکید کرد: باید مراودات علمی و تبادل دانشجو بین دو کشور تقویت شود.

جبارزاده همچنین از برگزاری هفته فرهنگی تبریز در باکو و گنجه خبر داد و گفت: متقابلا هفته فرهنگی باکو و گنجه هم در تبریز برگزار خواهد شد.

استاندار آذربایجان شرقی در پایان خطاب به صنایع، تولیدکنندگان، صادرکنندگان و تجار آذربایجان شرقی گفت: ما امروز به همت بزرگ شما نیاز داریم تا یک بار دیگر به جایگاه تاریخی خود در صنعت و تجارت بازگردیم. من به قدرت و توانمندی شما ایمان دارم و مطمئنم خواهید توانست با محصولاتی با کیفیت و قابل رقابت موفقیت های بزرگی در بازار آذربایجان، روسیه و کشورهای سی. آی. اس به دست آورید.

جبارزاده ادامه داد: مطمئن باشید موانعی که در گذشته بر سر راه شما وجود داشت برداشته شده است و تمهیدات بسیار خوبی برای موفقیت و تسهیل امور اتخاذ شده است. جمهوری آذربایجان شرایط ویژه و فراتر از سایر کشورها برای تعامل با صنایع و تجار آذربایجان شرقی قرار داده و اطمینان می دهم دولت از توسعه مناسبات همه جانبه با جمهوری آذربایجان حمایت خواهد کرد.

منتشر شده در نصرنیوز

   


نظرات()  
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

فکری نو { آشـ ـیــ ـانـ ـه اے بـ ـراے پـ ـرواز ! }

تا آزادی در انتقاد نباشد، ستایش ارزنده ای نیز وجود نخواهد داشت