تبلیغات
فکری نو { آشـ ـیــ ـانـ ـه اے بـ ـراے پـ ـرواز ! } - نطفه توسعه در پیش دبستانی کاشته می شود/ توسعه در اندیشه ها رخ می دهد
پنجشنبه 17 دی 1394  03:43 ب.ظ    ویرایش: شنبه 20 شهریور 1395 02:47 ب.ظ

 اقتصاددان برجسته ایران در اتاق تبریز:
نطفه توسعه در پیش دبستانی کاشته می شود/ توسعه در اندیشه ها رخ می دهد


دکتر محسن رنانی در تبریز گفت: ”توسعه” تحولی است که در اندیشه مردم باید ایجاد شود.

به گزارش خبرنگار نصر، این نظریه پرداز توسعه کشورمان که در همایشی با عنوان ”بازشناسی مفهوم توسعه در قرن 21 و مشکلات آن در ایران” در اتاق بازرگانی تبریز سخنرانی می کرد، گفت: ما هنوز پاسخ این سوال که توسعه چیست و آیا آن را می خواهیم یا نه، گفت: مسولان جمهوری اسلامی می گویند ما توسعه به سبک غربی را نمی خواهیم، اما توسعه شرقی چیست؟

کتر محسن رنانی در ادامه و در تعریف توسعه، گفت: از دوران مشروطیت تا به امروز ای ایران قریب به 30 میلیارد بشکه نفت فروخته است، اما گامی بسوی توسعه برنداشته است. ما در این سال ها گرچه ساختمان های شیک، بزرگراه های طویل، کارخانه های بزرگ و ... به دست آورده ایم، اما گامی بسوی توسعه بر نداشته ایم.


وی با بیان اینکه توسعه تحولی است که در اندیشه افراد یک ملت رخ می دهد، گفت: توسعه یک تحول است که از اندیشه شروع می شود؛ تا تحول در اندیشه ها رخ ندهد چیزی بنام توسعه رخ نخواهد داد.

این استاد دانشگاه اصفهان در ادامه گفت: اگر امروز از عربستان داعش خارج می شود، نتیجه فروش میلیاردها بشکه نفت است که پول نتوانسته عربستان و کشورهای نظیر آن را به توسعه برساند.

رنانی گفت: همه ماها داعش های کوچک هستیم؛ چرا؟ داعش با اسلحه آدم می کشد، ما هم با اتومبیل آدم می کشیم. توجه کنید: در حالی که کشور آلمان با جمعیتی تقریبا معادل ایران دارد، 5 برابر ایران خودرو سواری دارد، اما تعداد کسانی که سالانه در آلمان بر اثر سوانح رانندگی جان خود را از دست می دهند کمتر از 3 هزار نفر است.
نویسنده کتاب ”مناقشه اتمی و اقتصاد سیاسی ایران” در ادامه تعریف توسعه افزود: توسعه عبارت از این است که محدودیت های بیرونی، ذهنی شود. در کشوری که 10 تومان برای کاشتن گل و 100 تومان برای محافظت از گل کاشته شده هزینه می شود، توسعه امری نامفهوم است.

دکتر رنانی در ادامه به تشریح تفاوت های رشد،پیشرفت و توسعه پرداخت و گفت: چیزی که امروز دولت به عنوان برنامه های توسعه 5 ساله مطرح می کند، برنامه های رشد هستند نه توسعه. رشد، پیشرفت و توسعه مقوله های متفاوتی از همدیگر هستند که به اشتباه قاطی هم می شوند.

وی خاطرنشان کرد: پیشرفت، عمق پیدا کردن رشد است و توسعه امری فراتر از رشد و پیشرفت است.

این اقتصاددان برجسته کشورمان افزود: توسعه یعنی آدم ها تغییر پیدا کنند، نه خیابان ها و ساختمان ها. جامعه با رشد اقتصادی صرف بدون توسعه، جامعه ای خطرناک خواهد بود.
رنانی ادامه داد: بخشی از امر توسعه به خانواده ها، بخشی به جامعه و بخشی هم به حاکمیت باز می گردد که هر کدام باید وظیفه خود را به درستی انجام دهند.

وی خاطرنشان کرد: توسعه به مانند یک کارخانه است که دو محصول دارد؛ رفاه و رضایت. رفاه بعد مادی و اقتصادی دارد و رضایت بعد فرهنگی و رفتاری. ما از زمانی که قانون مشروطیت امضا شد، وارد دنیای جدید شدیم، اما کاش چند ماه پس از امضای قانون مشروطیت چاه نفت کشف نمی شد و کاش سلسله قاجار سقوط نمی کرد و روند توسعه کشور گام به گام اتفاق می افتاد.

این استاد دانشگاه در ادامه به تشریح تفاوت های سرمایه، ثروت و دارایی پرداخت و گفت: دارایی هیچ نفعی برای کسی ندارد و رفاه ایجاد نمی کند و خلق ارزش نمی کند. دارایی و ثروت باید تبدیل به سرمایه شوند تا در خدمت توسعه قرار گیرند. در حالی که باید دارایی به ثروت و ثروت به سرمایه تبدیل شود، اما ما در ایران بالعکس سرمایه ها را صرف کسب ثروت و دارایی می کنیم.

رنانی در تعریف سرمایه گفت: سرمایه ارزش آفرین است و مستهلک نمی شود. ما برای تولید رفاه در کارخانه توسعه، به سرمایه اقتصادی و انسانی نیاز داریم و برای تولید رضایت به سرمایه اجتماعی و سرمایه نمادین.

وی ادامه داد: سرمایه اجتماعی آن چیزی است که وقتی با هم هستیم، آن را داریم و سرمایه نمادین آن سرمایه اجتماعی ست که به شهرت و محبوبیت رسیده باشد.
این اقتصاددان برجسته ایرانی به عملکرد دولت پس از سال های جنگ اشاره کرد و گفت: همه دولت های پس از جنگ، تنها بعد ایجاد رفاه را دیدند، اما برای رشد و تقویت سرمایه های اجتماعی و نمادین کاری انجام ندادند.

رنانی گفت: نتیجه چنین رویکردی این بوده است که ما الان چهار برابر نیاز کشور در شهرک های صنعتی سرمایه گذاری کرده ایم اما از کمتر از 25 درصد آن استفاده می کنیم.
وی با تاکید بر اینکه نطفه توسعه در مدارس پیش دبستانی و دوران کودکی افراد جامعه کاشته می شود، گفت: شیوه آموزش در پیش دبستانی و مدارس یک کشور می تواند بگوید که این کشور می تواند توسعه پیدا کند یا خیر؟

رنانی در پایان گفت: شیوه گذشته و امروز آموزش در مدارس ایران خارج از مدار توسعه است و باید اصلاح شود.

منتشر شده در نصرنیوز

   


نظرات()  
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

فکری نو { آشـ ـیــ ـانـ ـه اے بـ ـراے پـ ـرواز ! }

تا آزادی در انتقاد نباشد، ستایش ارزنده ای نیز وجود نخواهد داشت