تبلیغات
فکری نو { آشـ ـیــ ـانـ ـه اے بـ ـراے پـ ـرواز ! } - شبستری: در مقابل عمل انجام شده قرار گرفتیم/ اجازه نمی‌دهیم جایگاه صنعتی تبریز تضعیف شود
جمعه 28 خرداد 1395  09:14 ب.ظ    ویرایش: جمعه 10 آذر 1396 01:36 ب.ظ


 در مورد مشکلات واحدهای صنعتی واگذار شده به بخش خصوصی نا اهل؛
شبستری: در مقابل عمل انجام شده قرار گرفتیم/ اجازه نمی‌دهیم جایگاه صنعتی تبریز تضعیف شود
معاون استاندار آذربایجان شرقی در واکنش به مشکلات واحدهای مادر صنعتی خصوصی سازی شده تبریز، گفت: ما در برابر عمل انجام شده قرار گرفته ایم و تا کنون همه تلاش خود را برای حل مشکلات این واحدها انجام داده ایم.

به گزارش سرویس اقتصادی نصر، "سعید شبستری خیابانی" در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار «نصر» گفت: ما در خصوص واگذاری ها و مشکلات بعدی صنایع بزرگ تبریز در مقابل عمل انجام شده قرار گرفته ایم، اما تا کنون همه تلاش خود را برای حل مشکلات این واحدها انجام داده و می دهیم.

وی با بیان اینکه واگذاری های غلط صنایع بزرگ باعث ضایع شدن مجموعه های صنعتی و سرمایه های ملی کشور شده و متاسفانه چنین اتفاقاتی بدی در گذشته کم اتفاق نیافتاده است و باید عاملان این وضعیت به مردم و رسانه ها جوابگو باشند.

* از تعطیلی شرکت ماشین آلات صنعتی جلوگیری کردیم

معاون استاندار آذربایجان شرقی به مشکلات شرکت ماشین آلات صنعتی تراکتورسازی ایران اشاره کرد و گفت: ما در این خصوص بطور محکم وارد کار شدیم و هدف این بود که نگذاریم این واحد بزرگ صنعتی تعطیل شود. ما حمایت از واحدهای بزرگ صنعتی استان را که دچار مشکل هستند را بر خود وظیفه می دانیم و تا این لحظه هم نگذاشته ایم با تمام فراز و نشیب هایی که بوده، شرکت ماشین آلات صنعتی تراکتورسازی ایران و یا دیگر شرکت های بزرگ مشکل دار تعطیل شوند.

شبستری در ادامه گفت: از همان اولین روز مسئولیتم در استانداری آذربایجان شرقی با تجمع کارگران ماشین آلات صنعتی تراکتورسازی ایران مواجه شدم و همان جا به آن ها قول دادم همه تلاش مان را برای حل مشکلات این واحد انجام دهیم.

وی افزود: همان زمانی که مسئولیت پذیرفتم، کارگران "تبریز کف" هم نزدیک به 18 ماه حقوق معوقه داشتند یا دریافت هایشان ناقص بود.

رئیس کمیسیون کارگری آذربایجان شرقی گفت: کمیسیون کارگری زیر مجموعه شورای تأمین است و وظیفه نخست ما این است که اجازه ندهیم بحث های کارگری و اجتماعی تبدیل به بحث های امنیتی شوند؛ در همین راستا سال گذشته انرژی زیادی روی کارخانجات گذاشتیم و تلاش کردیم به هر نحو ممکن مشکلات کارخانجات بزرگ حل شود.

* مهمترین مشکلات واحدهای صنعتی آذربایجان شرقی

شبستری کمبود نقدینگی، واگذاری غلط کارخانه ها به افراد نا اهل، کمبود سرمایه در گردش، مشکل در روابط بین کارگر و کارفرما و عدم فروش رفتن محصولات تولید شده را از مهمترین مشکلات واحدهای صنعتی استان شمرد و گفت:  البته کمیسیون کارگری در بحث های تخصصی ورود نمی کند، بلکه زمینه را برای سامان یافتن امور کارخانه های دارای مشکل فراهم می کند.

وی ادامه داد: ما پارسال 19 جلسه کمیسیون کارگری (غیر از کمیته های تخصصی) برگزار کردیم و سازمان صنعت، معدن و تجارت را مکلف کردیم کمیته های تخصصی با حضور برخی اعضای کمیسیون کارگری را تشکیل داده و واحدهای صنعتی دچار مشکل را دعوت کنند و تدابیر لازم برای ممانعت از غیر فعال شدن آن واحدها انجام دهند.

معاون استاندار آذربایجان شرقی تاکید کرد: به جرأت می توانم بگویم ظرف دو سال گذشته هیچ کارخانه متوسط به بالایی در استان تعطیل نشده است؛ به غیر از یک مورد که آن هم فعالیت آن مخاطرات جدی زیست محیطی داشت و تا تغییر یافتن خطوط تولید آن فعالیتش متوقف شده است.

شبستری ادامه داد: در مورد کارگاه های کوچک هم سعی کردیم با رایزنی با بیمه تأمین اجتماعی،  اداره گاز، برق و آب حمایت آن ها را جلب کنیم و مانع از تعطیلی یا تعدیل در واحدهای کوچک به دلیل مشکلات جاری شویم.

* فولاد بناب را به چرخه تولید باز گرداندیم

وی در ادامه به حل مشکلات شرکت فولاد بناب اشاره کرد و گفت: نمونه ای از تلاش های کمیسیون کارگری در خصوص فولاد بناب بود که الحمدلله توانستیم آن را هر چند با مشکلاتی به چرخه تولید بازگردانیم. البته مشکل واحدهای صنعتی یک روزه پدید نیامده و یک روزه هم حل نخواهد شد و باید مدتی صبر کنیم تا اقدامات دولت در این زمینه به ثمر نشیند.

معاون استاندار آذربایجان شرقی اضافه کرد: متاسفانه یک تعداد از واحدهای صنعتی هم مشکل مدیریتی دارند، بطوری که نظیر همان واحدهای تولیدی در نقاط دیگر کشور مشغول فعالیت است، اما این عزیزان در استان ما دچار سوء مدیریت هستند.

شبستری خیابانی در خصوص افزایش غیر لازم واحدهای تولید و فرآوری فولاد در آذربایجان شرقی نیز گفت: معتقدم در خیلی مسائل باید آمایش سرزمینی رعایت می شد که نشده است. مثلش همین کارخانه های فولاد و برخی از صنایع پایین دستی هستند و حتی بعضی صنعت ها که به صنعت کثیف معروفند، در استان بیش از اندازه ایجاد شده اند.

وی ادامه داد: کشورهای پیشرفته به دلیل حجم بالای تخریب محیط زیستی صنایع کثیف، آن ها را به کشورهای جهان سوم انتقال می دهند و از فرآورده های آن استفاده می کنند. ما متاسفانه آنچنان که باید به این مسائل علمی نگاه نکرده ایم و مشکلات بعدی از همین امر ناشی شده است.

* اظهارات رئیس شورای اسلامی کار ماشین آلات صنعتی خلاف واقعیت بود

رئیس کمیسیون کارگری آذربایجان شرقی در ادامه به اظهارات خلاف واقعیت رئیس شورای اسلامی کار شرکت ماشین آلات صنعتی تراکتورسازی ایران در خصوص پرداخت نشدن حقوق ماه های اخیر کارکنان این شرکت، گفت: حل مشکلات این شرکت جزو مهمترین دغدغه ها و اولویت های مدیریت استان است و من از این اظهارات متاسف شدم.

شبستری در ادامه به پروسه "سلب اهلیت" از سهامدار بخش خصوصی این شرکت اشاره کرد و گفت: ما با اقدامات قضایی هیئت مدیره ماشین آلات صنعتی را "سلب اهلیت" کردیم و آنها را "ورشکسته به تقصیر" معرفی کردیم تا بتوانیم از حقوق کارگران و این کارخانه ارزشمند دفاع کنیم.

وی افزود: این برای شما که حرف های بنده را می شنوید تنها یک کلمه است، ولی ما ماه ها برای تحقق این امر مهم زحمت کشیدیم. آنها می خواستند تمام وام هایی را که گرفته بودند استمحال کنند و شرکت تحت مدیریت غلط خود را زیان ده نشان ندهند، اما مدیریت استان جلوی این روند اشتباه را گرفت.

* واگذاری مجدد ماشین آلات صنعتی به گروه تراکتورسازی ایران

معاون سیاسی- امنیتی استاندار آذربایجان شرقی با تقدیر از همکاری های دستگاه قضایی با دولت در این خصوص، گفت: دستگاه قضایی در این موضوع با ما همکاری بسیار خوبی داشت و شخص معاون رئیس کل دادگستری استان وارد کار شد و متولی اداره شرکت و مدیر تسویه آن شد و با مدیریت مناسب حقوق تمام کارگران را از دی ماه سال گذشته پرداخت کرد.

شبستری از تلاش برای واگذاری مجدد این شرکت به گروه تراکتورسازی ایران خبر داد و گفت: ما در این فرصت با گروه تراکتورسازی ایران وارد مذاکره شدیم و خواستیم این گروه دوباره عهده دار مدیریت ماشین آلات صنعتی شود و پیشنهاد اول کمیسیون کارگری استان هم همین است.

وی افزود: برای پیوستن دوباره شرکت ماشین آلات صنعتی به گروه تراکتورسازی ایران باید روند قانونی طی شود و سود و زیان و همه حساب کتاب ماشین آلات صنعتی مشخص شود تا امیدوار باشیم طی ماه های آینده این مشکل بصورت ریشه ای حل شود.

* اجازه نمی دهیم جایگاه صنعتی تبریز در کشور تضعیف شود

رئیس کمیسیون کارگری آذربایجان شرقی با انتقاد از واگذاری های غلط صنایع بزرگ استان به بخش خصوصی نا اهل، گفت: مشکلات کارخانجات بزرگ ما ناشی از عملکرد دولت گذشته است، چنان که ما در شرکت های ماشین آلات صنعتی، در کمپرسورسازی تبریز و بلبرینگ ایران مشکلات بزرگی داریم، اما نگذاشته ایم این کارخانه ها تعطیل شوند و بارها مدیران آن ها را دعوت کرده و به آن ها هشدار داده ایم با مدیریت اصولی از تعطیلی و تعدیل کارگران این کارخانه ها جلوگیری کنند.

شبستری در پایان تاکید کرد: هر چند صنایع استان در سال های گذشته با مشکلات عدیده ای گریبان گیر بوده اند، اما بی هیچ شکی اجازه نمی دهیم جایگاه صنعتی تبریز در کشور تضعیف شده و این شهر از قطب صنعتی بودن خارج شود.

منتشر شده در نصرنیوز

   


نظرات()  
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

فکری نو { آشـ ـیــ ـانـ ـه اے بـ ـراے پـ ـرواز ! }

تا آزادی در انتقاد نباشد، ستایش ارزنده ای نیز وجود نخواهد داشت