تبلیغات
فکری نو { آشـ ـیــ ـانـ ـه اے بـ ـراے پـ ـرواز ! } - زخم خصوصی‌سازی غیر مسئولانه در الماس صنایع تبریز
دوشنبه 17 آبان 1395  05:43 ب.ظ    ویرایش: جمعه 23 شهریور 1397 04:42 ب.ظ


 گزارش نصر/
زخم خصوصی‌سازی غیر مسئولانه در الماس صنایع تبریزبه دنبال پیگیری های مسئولان استانی برای حل مشکلات شرکت بلبرینگ ایران و بازداشت مالک فاقد اهلیت این کارخانه، پرسنل این شرکت به تحصن اعتراضی خود پایان دادند.

به گزارش سرویس اقتصادی نصر، به دنبال پیگیری های مسئولان استانی برای حل مشکلات شرکت بلبرینگ ایران و بازداشت مالک فاقد اهلیت این کارخانه، پرسنل این شرکت به تحصن اعتراضی خود پایان دادند.

یکی از کارگران بلبرینگ سازی تبریز ضمن تماس با «نصر» با اعلام این خبر و تقدیر از پیگیری های مسئولان استان و حمایت های رسانه ای از بلبرینگ سازی تبریز، گفت: ما پس از اطلاع یافتن از اقدامات قاطع مسئولان استان و بازداشت مالک فاقد اهلیت صنعتی شرکت، برای همراهی با مسئولان محترم به تحصن اعتراضی خود پایان داده و به خانه های خود بازگشتیم، اما تا تعیین تکلیف نهایی کارخانه روال چند روز گذشته را ادامه خواهیم داد.

وی که نخواست نامش فاش شود، افزود: ما به مسئولان استان اعتماد داریم و مطمئن هستیم که آن ها حامی ما خواهند بود و شرکت بلبرینگ سازی تبریز را دوباره احیا خواهند کرد، چون شرکت ما هیچ وقت زیان ده نبوده است و همیشه محصولات ما پیش پیش فروش رفته است.

این کارگر شرکت بلبرینگ ایران گفت: دیگر همه متوجه شده اند که آقای [مالک کارخانه] اهل کار تولید و صنعت نیست و از مسئولان استان می خواهیم مثل شرکت ماشین آلات صنعتی تراکتورسازی ایران، بلبرینگ سازی را هم با طی مراحل قانونی به اهلش بازگردانند تا شاهد رونق صنعت استان شویم.

 

* کارخانه بلبرینگ سازی نگین صنعت تبریز است

فرماندار تبریز نیز به اشاره به تحصن اعتراضی پرسنل شرکت بلبرینگ ایران، به خبرنگار «نصر» گفت: مالک کارخانه بلبرینگ سازی تا کنون کم لطفی های زیادی در حق صنعت استان و کارگران زحمت کش این مجموعه انجام داده است.

رحیم شهرتی فر ادامه داد: کارخانه بلبرینگ سازی تبریز نگین صنعت تبریز است و خیلی راحت می تواند خودش را اداره کرده و سود سرشاری را نصیب سهامدار خود کند، اما عدم اهلیت سهامدار کارخانه و سوء مدیریت، بلبرینگ سازی تبریز را دچار بحران کرده است.

وی به برند بسیار معتبر و پرسنل متخصص و متعهد بلبرینگ سازی تبریز اشاره کرد و گفت: هیچ کارخانه ای با وجود بازار انحصاری، تکنولوژی تولید قوی، برند بسیار معتبر و پرسنل متخصص و متعهد نمی تواند زیان ده باشد، در حالی که عدم اهلیت مالک کارخانه سبب ایجاد مشکلات ریشه ای در شرکت بلبرینگ ایران شده است.

رئیس شورای تامین شهرستان تبریز تاکید کرد: مطمئناً در هر صورت می باید فعالیت و تولید کارخانه بلبرینگ سازی تبریز به صورت پایدار ادامه پیدا کند و ما به هیچ وجه من الوجوه اجازه توقف تولید در شرکت بلبرینگ ایران را نمی دهیم.

 

* پیشنهاد واگذاری مدیریت بلبرینگ سازی به "هیات حمایت صنعتی و جلوگیری از تعطیلی کارخانه های کشور"

دبیرکارگروه تسهیل و رفع موانع تولید آذربایجان شرقی تاکید کرد: هدف تمامی مسئولان استان در خصوص شرکت بلبرینگ ایران اول پرداخت به موقع حق و حقوق کارگران این مجموعه و دوم بازگشت رونق به کارخانه و از سرگیری تولید است.

سخاوت خیرخواه با بیان اینکه مسئولان استان به صورت فشرده پیگیر حل مشکلات کارخانه بلبرینگ سازی تبریز هستند، گفت: در حالی که شرکت بلبرینگ ایران یکی از کارخانه های ممتاز و بی رقیب کشور بود، از 5 سال پیش پس از واگذاری به بخش خصوصی فاقد اهلیت لازم دچار مشکل شده و در دو سال اخیر وضعیت آن بحرانی شده است.

وی از ارائه دو پیشنهاد به وزارت صنعت، معدن و تجارت برای حل مشکلات این واحد صنعتی استراتژیک خبر داد و گفت: یکی از پیشنهادات واگذاری مدیریت کارخانه به "هیات حمایت صنعتی و جلوگیری از تعطیل کارخانه های کشور" و دیگری باز پس گرفتن مالکیت آن توسط شرکت سرمایه گذاری بانک صنعت و معدن است که این پیشنهادات استان در جلسه ای که امروز در وزارت صنعت، معدن و تجارت به همین منظور برگزار شده بود، ارائه گردید.

دبیرکارگروه تسهیل و رفع موانع تولید آذربایجان شرقی تصریح کرد: شرکت بلبرینگ ایران را شرکت سرمایه گذاری بانک صنعت و معدن در سال 90 با برگزاری مزایده به قیمت 72 میلیارد ریال به فردی که هیچگونه اهلیت صنعتی ندارد واگذار کرده است و این فرد چندین برابر سرمایه کارخانه به بانک ها، امور مالیاتی، بیمه و شرکت های مختلف دیگر بدهکار است .

خیرخواه یکی از تخلفات محرز مالک کنونی شرکت بلبرینگ ایران را واردات بلبرینگ از کشور چین و فروش آنها با برچسب این شرکت اعلام کرد.

وی به شرایط مناسب این کارخانه برای بازگشت به رونق سال های گذشته اشاره کرد و گفت: در حالی که کشور سالانه به حدود 120 میلیون عدد بلبرینگ نیاز دارد، ظرفیت تولید در این کارخانه تنها 6 میلیون عدد در سال است که با تغییر مدیریت بلبرینگ سازی می توان گامی بزرگ در رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال در منطقه برداشت.

 

* سوء مدیریت در بلبرینگ سازی تبریز

معاون سیاسی-امنیتی استاندار آذربایجان شرقی هم عصر امروز از بازداشت مالک کارخانه بلبرینگ سازی تبریز با حکم شورای تامین شهرستان تبریز خبر داد.

سعید شبستری خیابانی با اعلام این خبر گفت: بیشتر از دو سال است که مالک کارخانه بلبرینگ سازی تبریز که فاقد اهلیت لازم برای اداره این مجموعه بزرگ صنعتی است، استان را با سوء مدیریت در این شرکت، دچار مشکلات متعددی کرده است.

وی گفت: در حالی که بلبرینگ سازی تبریز یکی از موفق ترین واحدهای صنعتی استان بود، پس از واگذاری سهام این شرکت توسط سرمایه گذاری بانک صنعت و معدن به افراد نا اهل، با مشکلات متعددی مواجه شده و هم اکنون به شرایط پیچیده ای دچار شده است.

معاون سیاسی-امنیتی استاندار آذربایجان شرقی ادامه داد: مالک این کارخانه با چک های بلبرینگ سازی 100 میلیارد تومان معامله در خارج از کارخانه انجام داده و این شرکت را بدهکار کرده است.

شبستری در ادامه از بازداشت مالک کارخانه بلبرینگ سازی تبریز با مصوبه شورای تامین شهرستان تبریز و حکم قضایی به دلیل تخلفات محرز در شرکت بلبرینگ ایران خبر داد و گفت: مدیریت این شرکت 60 درصد حقوق شهریور ماه را پرداخت کرده، اما باید همه حقوق معوقه کارگران بلبرینگ سازی پرداخت شود.

 

* پیگیری های استاندار

استاندار آذربایجان شرقی نیز عصر امروز در گفتگو با خبرنگار «نصر» از پیگیری نزدیک و جدی مسئله شرکت بلبرینگ ایران خبر داد و گفت: این کارخانه به اهلش واگذار نشده و سوءمدیریت باعث ایجاد مشکل در بلبرینگ سازی تبریز شده است.

اسماعیل جبارزاده تاکید کرد: مجموعه مدیریت استان به صورت جدی پیگیر حل ریشه ای مشکلات بلبرینگ سازی تبریز است و اقدامات قضایی برای حل مشکلات پیش رو آغاز شده و به تدریج اطلاع رسانی می شود.

 

* زخم خصوصی سازی غیر مسئولانه در الماس صنایع تبریز

به گزارش نصر، در سال های گذشته اقتصاد و بخش صنعت کشورمان روزهای سختی را تجربه کرد و علاوه بر بحران های خارجی و داخلی متعدد تحمیل شده به صنعت و اقتصاد ایران، واگذاری صنایع مادر و بزرگ به بخش خصوصی نا اهل، عاملی برای تشدید بحران در صنایع و تشدید رکود در بازار کار شد.

واگذاری صنایع مادر به بخش خصوصی نالایق و نااهل در سال های گذشته سبب از دست رفتن توان بزرگی از پتانسیل صنعتی و اشتغال کشور شد؛ این موضوع در آذربایجان شرقی نمود بیشتری پیدا کرد، چرا که غالب جمعیت این استان در بخش صنعت فعال اند و با کار و صنعت اُخت هستند.

پس از ماشین آلات صنعتی تراکتورسازی ایران، کمپرسورسازی تبریز، ماشین سازی تبریز، بنیان دیزل، آذریت و صنایع چینی بهداشتی ارس، حالا زخم خصوصی سازی غیر مسئولانه سر از الماس صنایع تبریز درآورده و شرکت بلبرینگ ایران را دچار بحران کرده است.

معاون سیاسی-امنینی استاندار آذربایجان شرقی گفته است از 28 مورد واگذاری صنایع بزرگ آذربایجان شرقی، 20 واحد با مشکل مواجه هستند و چنین چیزی جای تامل دارد.

«نصر» طی روزهای آتی در سلسله گزارش های تفضیلی و تحلیلی به بررسی ابعاد مختلف کارنامه خصوصی سازی صنایع بزرگ آذربایجان شرقی خواهد پرداخت.

* گزارش از محمد سهرابی

منتشر شده در نصرنیوز

   


نظرات()  
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

فکری نو { آشـ ـیــ ـانـ ـه اے بـ ـراے پـ ـرواز ! }

تا آزادی در انتقاد نباشد، ستایش ارزنده ای نیز وجود نخواهد داشت